مقالات تخصصی صنایع غذایی

تاریخ: 1391/08/28
شماره: 376
بازدید: 11212

روش نوین فرآیند CIP در کارخانه های صنایع غذاییروش نوین فرآیند CIP در کارخانه های صنایع غذایی


در روش نوین CIP که توسط کارخانجات صنایع غذایی در کشور های توسعه یافته مورد استفاده قرار میگیرد ، یک ماده اکسید کننده و ضدعفونی کننده جایگزین اسید نیتریک می شود .

روش نوین فرآیند CIP در کارخانه های صنایع غذایی
تهیه کننده گان :
مهندس اشکان اربابی ، مهندس نوید سیفی ( کارشناسان واحد تحقیق و توسعه شرکت دارویی به بان شیمی )
فرآیند CIP در اصل مخفف سه لغت Cleaning-In-Place به معنی شستشو در محل می باشد که در صنعت فرآوری و بسته بندی مواد غذایی ( لبنی ، نوشیدنی ، پروتئینی و . ) ، وجود این سیستم از امتیازات بسیار مهم دستگاه بشمار می رود . به این ترتیب دستگاه بدون نیاز به نیروی انسانی و همچنین بدون نیاز به جدا سازی بخش یا بخشهایی از دستگاه ، خود را شستشو داده و آماده مراحل تولید و بسته بندی میگردد .
در این سیستم ، عمل شستشو توسط مواد شیمیایی ( بسته به نوع و کاربری دستگاه ) انجام می پذیرد . به طوری که در صنایع لبنی معمولا از اسیدنیتریک و سود با رقت ها و درجه حرارت های متفاوت بهره می برند . در سال های اخیر سیستم CIP از لحاظ مصرف مواد شوینده ، هزینه¬های انرژی و زمان در حال بهینه سازی می باشد .
با افزایش بهای انرژی به دلیل سیاست ¬¬¬¬¬¬های اقتصادی کشور و کاهش یارانه¬های دولتی ، لزوم بهینه سازی فعالیت های تولیدی بیش از پیش احساس میشود . در این مقاله به روش جدید فرآیند CIP و کاربرد پراستیک اسید ( پرسیدین ) و مزایای آن اشاره میشود و سعی بر این است که با ایجاد تغییراتی در فرآیند CIP صرفه¬جویی اقتصادی با حفظ کیفیت محصول در اولویت کاری قرار گیرد .
در روش نوین CIP که توسط کارخانجات صنایع غذایی در کشور های توسعه یافته مورد استفاده قرار میگیرد ، یک ماده اکسید کننده و ضدعفونی کننده جایگزین اسید نیتریک می شود . (1)
این روش مدت زمان عملیات شستشوی خطوط را کاهش داده و در نتیجه راندمان کار تولید افزایش مییابد . همچنین با توجه به عدم استفاده از آب ( آب گرم ) در مرحله انتهایی CIP ، مصرف سوخت برای گرم کردن آب کم شده و به دلیل کارکرد کمتر پمپ ها ، میزان مصرف برق نیز کاهش می یابد . (2)
از خصوصیات این ترکیب ( پرسیدین ) بعنوان یک ضدعفونی کننده High Level ، اثرگذاری بر روی اجرام مقاوم میکروبی ، بیوفیلم ها و رسوبات ، در درجه حرارت های پایین می باشد . (3) و (4)
پرسیدین برخلاف اسید نیتریک ، یک ضد عفونی کننده نیز بوده و خطوط تولید را حین CIP ضدعفونی می کند و باقی¬ مانده آن تا ppm 100 خوراکی می باشد و نیازی به شستشوی نهایی ندارد . (5) و (6)
شرکت دارویی به بان شیمی بر اساس رفرنسهای معتبر ( خارجی و داخلی ) و همچنین تاییدیه های شرکت های صنایع غذایی که مصرف کننده این محصول میباشند ، مبادرت به تهیه دستورالعمل های کاربری در صنایع مختلف نموده است که منجر به کاهش 20 تا 30 درصدی هزینه ها در هر نوبت عملیات CIP میشود .
1 -CAS Number: 79-21-0 / FDA (21CFR178.1010) سازمان غذا و داروی آمریکا
2- دکتر بلاک 1991 ، استامپی و همکاران2001
3- FDA (FDA 40CFR.1196)
راهنمای کشوری نظام مراقبت عفونت بیمارستانی ( فصل پنجم ) 4-
5- WHO آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا
6- FDA (40CFR180.1196) سازمان غذا و داروی آمریکا
منبع:بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت