ثبت اخبار شرکت شما
جمع‌آوری و امحای ۱۲۰ هزار تن پرتقال یخ‌ زده مازندرانجمع‌آوری و امحای ۱۲۰ هزار تن پرتقال یخ‌ زده مازندران
تاریخ: 1395/10/16
شماره: 10439
بازدید: 347

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: ۳۰ میلیارد تومان برای کمک بلا عوض به باغداران مرکبات شمال مصوب شده که برای امحای ۱۲۰ هزار تن پرتقال یخ‌ زده به باغداران پرداخت می‌ شود.

جمع‌آوری و امحای ۱۲۰ هزار تن پرتقال یخ‌ زده مازندران دلاور حیدرپور در گفت‌ وگو با خبرگزاری فارس، آخرین وضعیت مرکبات استان مازندران را تشریح کرد و گفت: امسال برآورد کرده بودیم که بین 2.7 تا 2.8 میلیون تن تولید مرکبات داشته باشیم، اما سرمای نابه هنگامی آمد که در تاریخ هواشناسی مازندران بی‌ سابقه بود و طی سی چهل سال اخیر، سرمای زیر 5 درجه آذرماه و برف 70 سانتی‌ متری بی سابقه بود.

وی اضافه کرد: در عین حال، قبل از این برف، 70 درصد نارنگی تولیدی برداشت شده بود، اما تنها 7 تا 8 درصد محصول پرتقال استان را برداشت کرده بودیم. چون رشد فیزیولوژی آن کامل نشده بود و 50 درصد محصول کیوی هم تا پیش از سرمازدگی برداشت شده بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: محصول پرتقال تا دمای زیر 3 درجه سانتیگراد مقاومت می‌کند، اما این مسئله در مورد کیوی صدق نکرده و در دمای منفی یک درجه یخ‌زده شده و قابل مصرف نیست.

بنا بر اذعان متولی بخش کشاورزی استان مازندران، این سرمازدگی 900 میلیارد تومان به باغات مرکبات، دام، طیور و گلخانه‌ ای استان مازندران خسارت وارد کرد.

وی گفت: به دلیل پهن بودن شاخه درختان کیوی و سنگینی برف، با شکستگی درختان مواجه شده‌ایم که 15 تا 20 درصد باغات کیوی نیاز به مرمت و بازسازی دارند.

حیدرپور با اشاره به اینکه امسال پیش‌ بینی افزایش 15 درصدی تولید مرکبات را داشتیم، خاطرنشان کرد: اما متأسفانه پس از سرمازدگی، با بداخلاقی‌هایی از سوی دلالان مواجه شدیم که پرتقال را کیلویی 300 تومان از باغداران خریداری کرده و به یکباره از حجم زیادی محصول در بازار مواجه شدیم.

رئیس جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: با تصویب 30 میلیارد تومان کمک بلا عوض دولت، 120 هزار تن پرتقال یخ‌ زده از سطح باغات جمع‌آوری و از مدار خارج شد که ما به ازای هر کیلوگرم پرتقال 350 تومان بلاعوض به باغدار کمک کرده‌ایم و همچنین 12 هزار تن پرتقال آسیب‌ دیده خریداری و به کارخانجات برای تبدیل آن به کنسانتره ارسال شده است.
منبع خبر: خبرگزاری فارس
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت