ثبت اخبار شرکت شما
خرید تضمینی با قیمت مناسب، تولید گندم را افزایش دادخرید تضمینی با قیمت مناسب، تولید گندم را افزایش داد
تاریخ: 1395/10/16
شماره: 10445
بازدید: 257

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، دغدغه اصلی مسئولان را خودکفایی در تولید گندم عنوان می‌کند چرا که با توجه به سهم عمده نان در سبد غذایی کشور، گندم کالای استراتژیک محسوب می شوند.

خرید تضمینی با قیمت مناسب، تولید گندم را افزایش داد نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی در گفت‌ وگو در رابطه با وضعیت تولید گندم و خرید تضمینی در سال زراعی 95-94 گفت: خرید تضمینی به موقع و با قیمت مناسب در سال گذشته کشاورزان را به کشت گندم ترغیب کرد؛ همچنین استفاده درست از بارندگی‌های مناسب غرب کشور در سال گذشته در کنار ترغیب کشاورزان به افزایش تولید گندم در سال جاری منجر شده است.

او افزود: عوامل موثر در افزایش تولید گندم باید حفظ و در سال‌های آینده تقویت شود. ورود کارشناسانه خبره، کشاورزی و همت کشاورزان و اعلام به موقع قیمت خرید تضمینی منجر به افزایش تولید شد و با همکاری مسئولان این عوامل باید ترویج شود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد که افزایش بهره‌ وری محصولات اساسی نظیر گندم و کلزا از برنامه‌ های اقتصاد مقاومتی است و توسعه مکانیزاسیون، تامین ماشین‌آلات و کشت به موقع محصول در افزایش تولید در واحد سطح تاثیرگذار است.

او در پاسخ به این سوال که چه عوامل دیگری در افزایش بهره وری تاثیرگذار هستند، بیان داشت: آموزش کشاورزان، مراقبت‌ های زراعی، مصرف نهاده‌های کشاورزی مناسب، بارش های مناسب، تامین بذر از دیگر عوامل تاثیرگذار است.

او افزود: توسعه سیستم آبیاری تحت فشار نیز باید مورد حمایت قرار گیرد تا از هدر رفت آب در بخش کشاورزی جلوگیری شود. همچنین کنترل علف های هرز و آفت برای حمایت از زحمات کشاورزان حائز اهمیت است.

نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس دغدغه اصلی مسئولان را خودکفایی در تولید گندم عنوان می‌کند چرا که با توجه به سهم عمده نان در سبد غذایی کشور آرد و به خصوص گندم از کالاهای استراتژیک محسوب می شوند.

او در ادامه تاکید کرد با اینکه در سال 83 با افزایش تولید داخلی و خرید تضمینی گندم در این بخش به خودکفایی رسیدیم اما این خودکفایی پایدار نماند و هرسال شاهد واردات گسترده این محصول بودیم؛ با این حال با تقویت مستقیم و غیرمستقیم عوامل تاثیرگذار در افزایش بهره وری این محصول، کشور به برداشت میزان قابل توجهی از گندم در سال جاری دست پیدا کرد.
منبع خبر: خبرگزاری تسنیم
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت