ثبت اخبار شرکت شما
استفاده از محصولات تراریخته در خوراک دام رهگیری می‌شود/ ردیابی سلامت غذایی از مزرعه تا سفرهاستفاده از محصولات تراریخته در خوراک دام رهگیری می‌شود/ ردیابی سلامت غذایی از مزرعه تا سفره
تاریخ: 1397/05/21
شماره: 21162
بازدید: 411

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: امکان رهگیری استفاده از محصولات تراریخته در تولیدات صنعتی و کنترل آن وجود دارد و در کنار آن عملیات ردیابی از مزرعه تا سفره مردم را در دستورکار داریم.

استفاده از محصولات تراریخته در خوراک دام رهگیری می‌شود/ ردیابی سلامت غذایی از مزرعه تا سفره به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری فارس، علیرضا رفیعی‌ پور دیروز در افتتاحیه چهارمین نمایشگاه خوراک دام، طیور و آبزیان که در بوستان گفت‌ وگو در حال برگزاری است، خاطرنشان کرد: برای کمک به افزایش امنیت غذایی در کشور ایجاد زنجیره‌ هایی که بتوانند اطلاعات خود را برای افزایش بهره‌ وری و تولید محصول سالم‌ تر در اختیار یکدیگر قرار دهند ضروری است که برگزاری نمایشگاه‌ها و همایش‌ های ملی می‌تواند در این راستا بسیار مؤثر باشد.

وی به ضرورت توسعه و شکل‌ گیری استفاده از خوراک دام، طیور و آبزیان صنعتی اشاره کرد و گفت: حاکمیت به دنبال سیاست‌ گذاری‌ هایی است که تولیدات این بخش به سمت صنعتی شدن حرکت کند تا در آینده مخاطرات بهداشتی ایجاد نشود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور همچنین از آغاز عملیات ردیابی از مزرعه تا سفره مردم خبر داد و گفت: این مهم در دستور کار ما قرار دارد و این مسئله با اتوماسیون و صنعتی شدن به دست می‌آید.

وی در توضیح بیشتر این موضوع اظهار داشت: پروانه بهداشتی و بهره‌برداری که به تولید کنندگان داده می‌شود به این معنی است که مصرف‌ کننده نهایی متوجه می‌شود محصولی که مصرف می‌کند از مزرعه تا چرخه مصرف تحت کنترل است. حتی محصولات تراریخته را نیز در تولیدات صنعتی به راحتی می‌توان رهگیری و کنترل کرد.

رفیعی‌ پور همچنین با تأکید بر اینکه ۷۰ درصد هزینه‌ های تولید فرآورده‌های خام دامی مربوط به خوراک دام است، تصریح کرد: با صنعتی شدن این بخش می‌توان ضریب تبدیل را بالا برد که در نتیجه هزینه‌ های تولید فعالان بخش خصوصی کاهش می‌یابد.

رئیس سازمان دامپزشکی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع مقاومت آنتی بیوتیک‌ ها به عنوان یک مشکل جهانی در حوزه دام و طیور اشاره کرد و گفت: در شکل غیرهدفمند تولید خوراک دام وطیور امکان ردیابی آنتی بیوتیک‌ ها وجود ندارد و از طرفی ممکن است مقاومت آنتی بیوتیکی در بدن دام ایجاد شده و یا با باقی ماندن آنتی بیوتیک در محصولات مواجه باشیم که همه اینها درنهایت برای سلامت جامعه مخاطره‌آمیز است، اما استفاده از خوراک صنعتی می‌تواند در پایان دادن به بسیاری از این مشکلات مؤثر باشد.
منبع خبر: خبرگزاری فارس
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت