ثبت اخبار شرکت شما
سطح گلخانه‌های کشور به ۴۸ هزار هکتار می‌رسد/افزایش ۱۰ برابری تولیدخیار و گوجه فرنگی در فضای گلخانهسطح گلخانه‌های کشور به ۴۸ هزار هکتار می‌رسد/افزایش ۱۰ برابری تولیدخیار و گوجه فرنگی در فضای گلخانه
تاریخ: 1397/09/15
شماره: 22052
بازدید: 86

یک مقام مسئول گفت: برنامه وزارت جهاد کشاورزی آن است که سطح گلخانه‌های کشور را از ۱۳ هزار هکتار فعلی به ۴۸ هزار هکتار در افق ۱۴۰۴ برساند.

سطح گلخانه‌های کشور به ۴۸ هزار هکتار می‌رسد/افزایش ۱۰ برابری تولیدخیار و گوجه فرنگی در فضای گلخانه علی اشرف منصوری مدیر عامل شرکت شهرک‌های کشاورزی در گفتگو، با اشاره به اینکه توسعه گلخانه‌ها یکی از سیاست‌ های محوری دولت و وزارت جهاد کشاورزی به شمار می‌رود، اظهار کرد: توسعه گلخانه‌ ها با هدف افزایش بهره وری آب، ایجاد اشتغال، توسعه صادرات و ارز آوری و عرضه محصولات خارج از فصل به بازار دنبال می‌شود.

به گفته وی در شرایط فعلی اقتصاد، تولید محصولات گلخانه‌ای به عنوان یکی از سیاست‌ های اصلی دولت و اقتصاد مقاومتی دنبال می‌شود.

منصوری ادامه داد: برنامه وزارتخانه آن است که سطح گلخانه‌های کشور را از ۱۳ هزار هکتار فعلی به ۴۸ هزار هکتار در افق ۱۴۰۴ برساند.

این مقام‌مسئول با اشاره به اینکه محدودیتی در اعطای تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی به احداث واحد‌های گلخانه‌ای وجود ندارد، بیان کرد: بر این اساس متقاضیان پس از ارائه اسناد و مدارک خود به بانک می‌توانند تسهیلات لازم را دریافت کنند.

وی با تکذیب اظهار نظر برخی کارشناسان مبنی بر آنکه گلخانه‌ های پیشرفته از استاندارد کافی برخوردار نیستند، گفت: هم اکنون یکی از کشور‌های صادرکننده سازه‌ های گلخانه‌ای هستیم که این امر نشان می‌دهد اظهار نظر کارشناسان صحت ندارد.

منصوری با اشاره به اینکه نرم تولید محصولات گلخانه‌ای کشور با جهان برابری می‌کند، بیان کرد: در آغاز فعالیت واحد‌های گلخانه‌ای دانش و تکنولوژی پایین بود، اما هم اکنون به دلیل داشتن دانش و تکنولوژی سازه‌ های متنوعی ساخته شدند به طوریکه از لحاظ کیفیت محصول تفاوتی با سایر کشور‌ها نداریم.

مدیرعامل شهرک‌های کشاورزی متوسط تولید گوجه فرنگی و خیار در فضای آزاد را ۳۰ تا ۳۵ تن اعلام کرد وافزود: این در حالی است که به ازای هر هکتار گلخانه مدرن و پیشرفته امکان تولید تا ۸۰۰ تن وجود دارد که این امر بیانگر افزایش حداقل ۱۰ برابری تولید نسبت به فضای آزاد است.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به آنکه توسعه گلخانه‌ ها در توسعه صادرات، ایجاد اشتغال، رفع مشکلات منابع آبی و رقابت پذیری محصول نسبت به فضای آزاد تاثیر بسزایی دارند، از این رو انتظار می‌رود که تصمیم‌ های دولت و مجلس شورای اسلامی بر توسعه فعالیت‌ ها باشد.
منبع خبر: وزارت جهاد کشاورزی
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت