ثبت اخبار شرکت شما
صادرات غیرنفتی ۱۸.۳ درصد کاهش یافتصادرات غیرنفتی ۱۸.۳ درصد کاهش یافت
تاریخ: 1398/02/24
شماره: 23310
بازدید: 215

مودودی گفت: میزان صادرات غیر نفتی کشور در فروردین امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته منفی ۱۸.۳ درصد کاهش داشته است.

صادرات غیرنفتی ۱۸.۳ درصد کاهش یافت محمد رضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در حاشیه چهارمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی کشور گفت: میزان صادرات غیر نفتی کشور در فروردین امسال با احتساب پتروشیمی و میعانات گازی ۲۵۴۷ میلیارد دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته منفی ۱۸.۳ درصد کاهش داشته است.

مودودی افزود: میزان واردات در طول فروردین ۹۸ نزدیک به ۳.۲ میلیارد دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۰.۷ درصد کاهش داشته است. تجارت کل کشور در فروردین سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳.۵ درصد کاهش داشته است و همچنین تراز تجاری کشور با ۲۱۳ میلیارد دلار مثبت بوده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: در فروردین گذشته در همه رده‌ها با کاهش روبرو بودیم، ولی در رده صادرات معدنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳ درصد رشد داشته ایم.

وی با بیان اینکه عمده دلیل کاهش صادرات تغییر نرخ پایه محصولات در گمرک بوده است، گفت: در طول فروردین ۹۸ کشور چین با ۷۱۱ میلیون دلار، عراق با ۳۸۹ میلیون دلار و جمهوری کره با ۳۵۰ میلیون دلار، ۳ مقصد اول صادرات ایران بودند.

مودودی با تاکید بر اینکه در نیم قرن اخیر نتوانستیم سیاست‌ ها و برنامه‌ های توسعۀ صادرات را به خوبی مدیریت کنیم، گفت: در فاصله سال‌های ۱۳۳۸ تا ۱۳۹۶ از محل صادرات بالغ بر ۲ هزار میلیارد دلار درآمد کسب کرده ایم، که اگر بخشی از این میزان برای تولیدات صادراتی سرمایه‌ گذاری می‌شد، امروز سهم صادرات غیرنفتی رقمی بیش از ۵۰ میلیارد دلار فعلی می‌بود، اما متاسفانه از این رقم، بیش از ۱۷۰۰ میلیارد دلار صرف واردات شد که فرصت توسعه صنعتی و صادراتی را از ایران دریغ کرد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه بر اساس مصوبات شورای عالی صادرات غیرنفتی، وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان فرمانده جنگ اقتصاد مقاومتی معرفی شده است، افزود: بستۀ حمایتی سال ۹۸ به گونه‌ای تدوین خواهد شد که صرفا شامل مشوق‌ های صادراتی نبوده و بخشی از اقدامات حمایتی غیر مالی نیز به آن افزوده می‌شود.
منبع خبر: سازمان توسعه تجارت ایران
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت