ثبت اخبار شرکت شما
استقبال وزارت جهاد کشاورزی از ورود زیره سبز به بورس کالااستقبال وزارت جهاد کشاورزی از ورود زیره سبز به بورس کالا
تاریخ: 1398/04/06
شماره: 23634
بازدید: 167

همزمان با آغاز معاملات آزمایشی گواهی سپرده زیره سبز، سی و هشتمین جلسه میز تخصصی کالایی با موضوع بررسی راه اندازی معاملات گواهی سپرده زیره سبز به میزبانی بورس کالای ایران برگزار شد.

استقبال وزارت جهاد کشاورزی از ورود زیره سبز به بورس کالا به گزارش بورس کالای ایران، میز کالایی سی و هشتمین با حضور علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی، جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی و به همراه جمعی از فعالان بازار زیره، انبارداران، مدیران و کارشناسانی از وزارت جهاد کشاورزی، شرکت های تأمین سرمایه و کارگزاری ها برگزار شد.

در ابتدای این نشست، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران توضیحاتی در خصوص نحوه انجام معاملات و مزایای عرضه زیره سبز در قالب گواهی سپرده کالایی ارائه کرد و به جزئیات و استانداردهای تعریف شده برای محصول قابل پذیرش در انبارهای مورد تأیید بورس کالا پرداخت.

ناصر پور در خصوص توجه به جنبه های آموزشی و فرهنگ سازی در میان کشاورزان و زیره کاران برای ورود به بورس گفت: در راستای آشنایی فعالان بخش کشاورزی با کارکردهای بورس کالا، طی چند سال گذشته انواع آموزش های لازم به علاقه مندان و کشاورزان ارائه شده و بورس کالا اعلام می کند که در هر شهر و استانی در کشور آماده ارائه آموزش در حوزه بورس کالاست.

وی اظهار داشت: البته به دلیل ساختار سنتی بخش کشاورزی، آموزش و فرهنگ سازی برای ورود کالاها و بازیگران به بورس باید با وسعت بیشتری انجام شود که استفاده از ظرفیت های وزارت جهاد کشاورزی در این حوزه راهگشا خواهد بود.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران همچنین از درخواست چند انبار در گلستان و تایباد برای پذیرش زیره سبز و توسعه معاملات گواهی سپرده این محصول خبر داد و گفت: با پذیرش انبارها در مناطق مختلف کشور، شاهد فرهنگ سازی و آموزش مؤثرتر در میان کشاورزان خواهیم بود که این اتفاق به مرور اثر مطلوبی در ورود فعالان بخش کشاورزی به معاملات بورس خواهد داشت.

پس از زیره سبز نوبت سیاه دانه است

در ادامه این نشست، میرعرب معاون طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی به آمار سطح زیر کشت زیره سبز در کشور اشاره کرد و گفت: آمار سال ۱۳۹۷ که از کل استان ها جمع آوری شده حاکی است که ۱۸ هزار هکتار زمین زراعی زیر کشت زیره سبز رفته که از این میزان حدود ۱۲ هزار هکتار آن تنها مربوط به استان خراسان بوده است.

وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی از تنوع عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا استقبال می کند، گفت: امیدواریم به کمک بورس کالا این روند رو به رشدی که در تولید زیره سبز ایجاد شده در سال های آتی نیز ادامه یابد؛ زیرا کشاورزان نسبت به تولید این محصول با درآمد بالاتر رویکرد مثبتی دارند.

میرعرب افزود: علاوه بر منطقه خراسان، کشاورزان استان گلستان نیز به کشت زیره سبز روی آورده اند اما باید بررسی کرد بازار چقدر کشش دارد که بورس کالا با راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی زیره سبز می تواند در فرآیند کشف قیمت و برنامه ریزی برای کشت آتی به کشاورزان کمک مؤثری کند. در این میان پس از معاملات گواهی سپرده اگر قراردادهای آتی زیره سبز نیز در بورس راه اندازی شود، قیمت های آینده این محصول نیز برای فعالان بازار مشخص می شود که این اتفاق باعث می شود کشاورزان در سایر بخش های تولیدی گیاهان دارویی برای ورود به بورس ترغیب شوند.

معاون طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: ما به عنوان سیاست گذار علاقه مند هستیم که محصولاتی بیشتر تولید شوند که مصرف آب کمتر و ارزش افزوده و درآمد بالاتری داشته باشند؛ در همین راستا، در سال جاری افزایش تولید محصول سیاه دانه را کلید زدیم و پیشنهاد می کنیم بعد از زیره سبز، معاملات سیاه دانه در بورس کالا آغاز شود.
منبع خبر: بورس کالای ایران
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت