ثبت اخبار شرکت شما
خرید توافقی گوجه فرنگی در 8 استان آغازشدخرید توافقی گوجه فرنگی در 8 استان آغازشد
تاریخ: 1398/05/22
شماره: 23985
بازدید: 94

تفاهم‌ نامه مشترک بین سازمان تعاون روستایی ایران و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران امروز برای پوشش مالی زنجیره بخش کشاورزی با ابزارهای مالی اسلامی منعقد شد.

خرید توافقی گوجه فرنگی در 8 استان آغازشد به گزارش خبرگزاری فارس، تفاهم‌ نامه مشترک سازمان تعاون روستایی ایران و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در محل این سازمان برای تأمین مالی اسلامی با عقد قرض‌الحسنه منعقد شد.

براساس این تفاهم‌ نامه قرار است، 14 اتحادیه زیر مجموعه تعاون روستایی گردش مالی خود را در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران سپرده‌ گذاری کند و طبق آن این بانک به تمام اعضای شرکت‌ های تعاونی تسهیلاتی تا 50 میلیون تومان پرداخت کند.

* پرداخت تسهیلات با کارمزد صفر تا 4 درصد

این تفاهم‌ نامه 2 ساله است و قرار است پس از پایان 2 سال در صورت توافق طرفین، تمدید شود.

در این مراسم، حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: امیدوارم این تفاهم‌ نامه فتح بابی برای گسترش خدمات قرض‌ الحسنه به عنوان تأمین مالی خرد با کارمزد حداقل به ویژه در بخش‌ های زیرساخت کشاورزی باشد.

به گفته شیرزاد، مشکل عمده اعضای اتحادیه تأمین منابع مالی به ویژه منابع خرد بود، چرا که بانک‌ ها تمایل نداشتند، تسهیلات خرد در اختیار آنان قرار دهند. از سوی دیگر نرخ سود وام بانک‌ های دیگر معمولاً 18 درصد است که کشاورزان توان پرداخت آن را ندارند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستایی در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که قرار است، این تسهیلات به چه بخش‌ هایی داده می‌شود، گفت: این تسهیلات به کسب و کارهای خرد، مصارف خرد، تهیه سموم بخش کشاورزی، خرید بذور مناسب کشاورزی با اولویت دانه‌ های روغنی داده می‌شود و همه اعضا می‌توانند بدون محدودیت از آن استفاده کنند. قرار است اتحادیه‌ ها اعضای خود را به بانک‌ ها معرفی کنند.

شیرزاد در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس که وثیقه‌ هایی که از کشاورزان طلب می‌کنند، معمولاً مانع بزرگی است، چرا که آنها قادر به تأمین این وثیقه‌ ها نیستند، مثلاً اسناد زمین‌ های کشاورزی آنها را به عنوان وثیقه قبول نمی‌کنند، گفت: این مشکل بزرگی است و قبول دارم دارای ی‌های بخش کشاورزی به عنوان اسناد غیررسمی است و به عنوان وثیقه استفاده نمی‌شود، اما قرار است ضمانت‌ های گروهی توسط اتحادیه‌ ها انجام شود و همچنین در قبال سپرده‌ هایی که سازمان می‌گذارد، مقرر شده است وثیقه‌ ها را به حداقل برسانند.

وی ادامه داد: بانک قرض‌الحسنه هم قبول کرده در این زمینه با اعضای اتحادیه همکاری مناسبی داشته باشد.

* خرید گوجه فرنگی به قیمت توافقی در هشت استان آغاز شد

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاونی روستایی همچنین گفت: ستاد تنظیم بازار اعلام کرده که گوجه فرنگی حمایتی در 27 استان توسط تعاون روستایی خریداری شود. این خرید در هشت استان آغاز شده و به قیمت کیلویی 1100 تومان از آنها خریداری می‌شود و قرار است، ستاد تنظیم بازار در این زمینه حمایت مالی هم انجام دهد.

به گفته شیرزاد، 45 هزار تن از ابتدای اردیبهشت تاکنون حدود 5700 تن گوجه فرنگی با قیمت توافقی در استان‌ها خریداری شده و مطالبات آنها کامل پرداخت شده است.

در ادامه این مراسم مرتضی اکبری مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران هم اعلام کرد: در قبال سپرده‌ای که اتحادیه‌ های زیرمجموعه سازمان مرکزی تعاونی روستایی خواهند داشت، تسهیلات تا 50 میلیون تومان با نرخ سود صفر تا 4 درصد به کشاورزان پرداخت خواهد شد و به محض اینکه این گردش حساب ایجاد شد، پرداخت وام‌ها آغاز می‌شود.

وی رویکرد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران را بانکداری اسلامی برشمرد و گفت: افتخار ما این است که با نرخ تا 4 درصد تسهیلات پرداخت می‌کنیم و این بانک سوده هم هست، به طوری که سال گذشته 300 میلیارد تومان سود داشتیم.

اکبری در ادامه به سازمان تعاون روستایی پیشنهاد کرد که این تسهیلاتی که در اختیار اعضای شرکت‌ های تعاونی قرار می‌گیرد، بیمه هم بشود که در این صورت می‌توان تفاهم‌ نامه سه جانبه امضا کرد که یک طرف آن بیمه باشد.

وی در پاسخ به اینکه چه ضمانت‌ نامه و وثایقی از کشاورزان دریافت می‌کنید، گفت: طبق بخشنامه یک تا دو ضامن از دریافت‌ کنندگان وام اخذ خواهد شد.

اکبری گفت: سال گذشته بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به یک میلیون و 230 هزار نفر تسهیلات با کارمزد 4 درصد پرداخت کرد.
منبع خبر: خبرگزاری فارس
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت