ثبت اخبار شرکت شما
افزایش بی‌ سر و صدای قیمت نان در نانوایی‌ هاافزایش بی‌ سر و صدای قیمت نان در نانوایی‌ ها
تاریخ: 1398/06/09
شماره: 24110
بازدید: 245

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت نان در نانوایی ها در سکوت مسئولان نوساناتی داشته است، در حالیکه مدیر عامل اتحادیه نانوایان این موضوع را تکذیب می کند.

افزایش بی‌ سر و صدای قیمت نان در نانوایی‌ ها به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، آذر ماه سال ۹۳ بود که اصلاح قیمت نان با وعده بهبود کیفیت به مردم کلید خورد و نان رسما گران شد؛ این در حالی است که با گذشت ۵ سال از این ماجرا و افزایش شدید هزینه‌ های تولید تغییری در قیمت رسمی نان حاصل نشده و همین امر با انتقاد شدید نانوایان رو به رو شده است.

اگر چه در هفته‌ های اخیر قیمت نان با تغییراتی در نانوایی‌ ها رو به رو شده است، اما مدیر عامل اتحادیه نان‌های سنتی می‌گوید قیمت نان در نانوایی‌ های یارانه‌ پز هیچگونه تغییری نداشته و تنها در نانوایی‌ های آزاد پز ممکن است، تغییراتی ایجاد شده باشد؛ چرا که در این نانوایی‌ ها نرخ مصوبی وجود ندارد و آن‌ها مجازند که بر اساس برآورد هزینه‌ ها قیمت نان را تعیین کنند.

بررسی‌ ها از سطح بازار نشان می‌ دهد که قیمت نان در نانوایی‌ هایی یارانه پز در سکوت مسئولان تغییراتی داشته که مسئولان امر این موضوع را تکذیب می‌کنند و می‌گویند که قرار بود از ۲۰ مرداد نرخ‌های جدید اعلام شود که تا کنون ستاد تنظیم بازار نرخی را اعلام نکرده و همچنان نانوایان منتظر ابلاغ قیمت‌ های جدید هستند.

با وجود ثبات قیمت نان در ۵ سال گذشته و افزایش هزینه‌ های تولید نانوایان به شدت معترضند و می‌گویند که برای جبران هزینه‌ ها چاره‌ای جز کاهش وزن چانه ندارند که این امر به سبب تولید نان بی کیفیت در افزایش دورریز تاثیر به سزایی دارد و در مقابل مسئولان امر به سبب آنکه نان قوت اصلی بسیاری از اقشار جامعه به شمار می‌ رود در شرایط فعلی اقتصاد حاضر به افزایش قیمت آن نیستند که ادامه این روند دیگر رمقی برای ادامه تولید نمی‌گذارد.

تکذیب افزایش قیمت نان در نانوایی‌ های یارانه پز

بیژن مقدم مدیر عامل اتحادیه نان‌های سنتی کشور در گفتگو ، با تکذیب قیمت نان در نانوایی‌ های یارانه پز گفت: اگر چه دولت نرخ جدید قیمت نان را از سال ۹۳ تا کنون اعلام نکرده است، اما نانوایان یارانه پز اقدام به افزایش خود سرانه قیمت نکرده‌اند در حالیکه نانوایان آزادپز مجازند مطابق با برآورد هزینه‌ ها قیمت نان را تغییر دهند.

او افزود: با وجود آنکه طی سال‌های اخیر تغییری در قیمت گندم و آرد نانوایی‌های یارانه پز ایجاد نشده، اما هزینه‌های جانبی اعم از کارگر خمیر مایه، اجاره بها، آب برق، گاز و ... افزایش چشمگیری داشته است که با وجود ثبات درآمد نانوایان، دیگر ادامه روند تولید میسر نخواهد بود.

مقدم با اشاره به اینکه طی ۶،۵ سال اخیر تورم و هزینه‌ های تولید به طور سرسام آوری افزایش یافته است بیان کرد: در سال ۹۴ تورم ۱۲ درصد، سال ۹۵، ۹ درصد، ۹۶، ۱۰ درصد، ۹۷، ۳۷ درصد و ۹۸، ۴۰ درصد افزایش یافته که مطابق با آن سایر هزینه‌های تولید اعم از کارگر و ... بالا رفته؛ در حالیکه تغییری در درآمد نانوایان ایجاد نشده است و حال جای این سوال مطرح است که نانوایان در چنینی شرایطی چه طور می‌توانند به تولید ادامه دهند.

به گفته وی از دولت مردان انتظار داریم که نرخ جدید را هرچه سریع‌تر اعلام کنند تا نانوایان بتوانند به تولید ادامه دهند؛ چرا که دیگر از درآمد نانوایی چیزی برای نانوایان باقی نمانده است.

مدیر عامل اتحادیه نان‌های سنتی با اشاره به اینکه قیمت نان با احتساب تورم و هزینه تولید سال‌های قبل باید بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یابد بیان کرد: از مسئولان ستاد تنظیم بازار انتظار می‌رود که هر چه سریع‌تر وارد عمل شوند و قیمت نان را ابلاغ کنند در غیر این صورت شاهد آشفته بازار در این حوزه خواهیم بود.

او ادامه داد: اگر چه قرار بود نرخ جدید نان ۲۰ مرداد به طور رسمی اعلام شود، اما تا کنون مسئولان امر قیمت‌های جدید را ابلاغ نکرده‌اند و همچنان نانوایان در چشم انتظاری به سر می‌برند.

مدیر عامل اتحادیه نان‌های سنتی ادامه داد: با وجود آنکه از سال ۹۳ تا کنون قیمت نان تغییری نداشته است جای این سوال مطرح است که چه کسی می‌تواند هزینه‌های خانوار نانوا را تامین کند به عنوان مثال یک نانوایی لواش روزانه ۳ تا ۳ هزار و ۵۰۰ نان تولید می‌کند که در صورت فروش کل درآمدی بالغ بر ۶۰۰ هزار تومان دارد که با کسر هزینه‌های برق، کارگر خمیر مایه و ... چیزی برای نانوا باقی نمی‌ماند که بتواند به معاش خود ادامه دهد؛ با این وجود می‌توان گفت نانوایان از اقشار کم درآمد جامعه هم ضعیف‌تر هستند.

افزایش قیمتی برای نان‌های فانتزی نداریم
محمد جواد کرمی رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم صنعتی با اشاره به اینکه افزایش قیمتی برای نان‌های فانتزی در سال جدید نداریم اظهار کرد: با توجه به ثبات قیمت مواد اولیه به ویژه آرد برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان نداریم مگر آنکه دولت بخواهد تغییری در قیمت نان ایجاد کند.

او افزود: قیمت بسیاری از مواد اولیه همچون خمیر مایه روغن و نایلون به شدت در بازار افزایش یافته که وارداتی بودن یکی از عوامل این گرانی به شمار می‌رود.

کرمی قیمت نان باگت را ۲ هزار و ۵۰۰ نان بربری ۲ هزار نان ساندویچی ۱ هزار و ۵۰۰ و همبرگر ۱ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با رشد زندگی شهرنشینی تولید و مصرف نان‌های حجیم و نیمه حجیم در کشور رونق گرفته است.

رئیس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه حجیم صنعتی با اشاره به اینکه وزارت صمت و سازمان حمایت بر قیمت گذاری نان رضایت کامل دارند تصریح کرد: بر این اساس از مردم تقاضا داریم که در صورت مشاهده هر گونه تخلف با شماره ۷۷۱۹۴۰۲۸۹ یا سامانه ۱۲۴ تماس بگیرند.

یکسان سازی نرخ آرد و نان تنها راه حل افزایش کیفیت و پایان دادن به سوء استفاده رانت خواران

علی قلی ایمانی نایب رئیس بنیان توانمند سازی گندم کاران در گفتگو ، با اشاره به اینکه قیمت گندم و نان ارتباط مستقیمی با یکدیگر ندارد، اظهار کرد: مسئولان دولتی به بهانه ثبات قیمت نان حاضر به افزایش قیمت گندم نیستند در حالی که این دو موضوع هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارد.

او افزود: تا سال گذشته دولت هر کیلو گندم را با نرخ ۶۶۵ در اختیار نانوایی‌های یارانه پز و ۹۰۰ تومان در اختیار نانوایی‌های آزاد پز قرار می‌داد که با پیشنهاد مجلس و صنعت مکلف شدند گندم را یعنی آرد مورد نیاز خود را با نرخ آزاد از بازار خریداری کنند.

ایمانی ادامه داد: برای افزایش کیفیت نان پیشنهاد داده‌ایم که دولت یارانه نان را مستقیم به حساب خانوار واریز کند تا آن‌ها بتوانند نان مورد نیاز را با بهترین کیفیت از نانوایی مورد نظر خریداری کنند و در این صورت است که کارخانه‌ های آرد سازی به دنبال کشاورزانی هستند که گندم با کیفیت تولید می‌کنند و از آن طرف کشاورزان در صدد هستند که کیفیت گندم تولیدی خود را افزایش دهند.

این مقام مسئول یکسان سازی نرخ آرد و نان را تنها راه حل افزایش کیفیت نان و پایان دادن به سوء استفاده دلالان و رانت خواران اعلام کرد.

رئیس بنیان توانمند سازی گندم کاران در پایان با تاکید بر افزایش قیمت گندم و نان گفت: اگر چه مسئولان دولتی در شرایط فعلی اقتصاد حاضر به افزایش قیمت نان و گندم نیستند، اما هیچ ارتباطی میان قیمت نان و گندم وجود ندارد و هرچه سریع‌تر مسئولان ذیربط باید مطابق با هزینه‌ های تولید نرخ این دو محصول را افزایش دهند تا ضمن افزایش کیفیت نان تولید کنندگان بتوانند به تولید ادامه دهند.
منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت