ثبت اخبار شرکت شما
احیای پوشش گیاهی در اراضی شیب دار برای جلوگیری از فرسایش خاک/ قانون خاک درحال نهایی شدناحیای پوشش گیاهی در اراضی شیب دار برای جلوگیری از فرسایش خاک/ قانون خاک درحال نهایی شدن
تاریخ: 1398/10/24
شماره: 25195
بازدید: 94

مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ ها گفت: عمده‌ ترین روش برای جلوگیری از فرسایش خاک احیای پوشش گیاهی در اراضی شیب دار است و اگر پوشش گیاهی در این نقاط تخریب شود به راحتی با یک بارندگی خاک شسته می‌شود.

احیای پوشش گیاهی در اراضی شیب دار برای جلوگیری از فرسایش خاک/ قانون خاک درحال نهایی شدن هوشنگ جزی مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ ها در گفت‌ و گو با خبرگزاری میزان درباره اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از فرسایش خاک در کشور اظهار کرد: باید برای موضوع فرسایش خاک در کشور قدم‌های جدی برداشته شود و خاک به عنوان یک کالای اقتصادی در نظر گرفته شود.

وی افزود: کشور ما به خاطر وضعیت آب و هوایی گرم و خشک تولید یک سانتیمتر خاک ممکن است حدود ۷۰۰ سال زمان بر شود، ولی به راحتی آن را از دست می‌ دهیم.

مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ ها با بیان اینکه باید تمهیدات لازم برای جبران ضرر و زیان و خسارت وارده به خاک بر اثر تخریب اراضی دیده شود گفت: خوشبختانه قانون مربوط به خاک مصوب شده و دستور العمل آن در وزارت جهاد کشاورزی در حال نهایی شدن است که در این قانون بر روی موضوعاتی همچون برآورد‌های اقتصادی و هزینه‌ های تخریب خاک تاکید شده است.

جزی تاکید کرد: حدود ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور تحت فرسایش آبی است که زیر نظر سازمان جنگل‌ ها، مراتع و آبخیزداری کشور است و حدود ۳۰ میلیون هکتار از اراضی را بیابان‌ها تشکیل می‌ دهند که در این محدوده فرسایش باید به آن توجه شود.

وی افزود: اگر پوشش گیاهی مراتع کشور حفظ نشود مبدأیی برای فرسایش خاک محسوب می‌شود که از لحاظ حاکمیتی سازمان جنگل‌ ها به نمایندگی از دولت مسئولیت حفاظت از آن را بر عهده دارد و مردم، دانشگاهیان و مراکز تحقیقاتی باید کمک کنند که بتوانیم با استفاده از فناوری‌ها و اجرای اقدامات نوین با هزینه‌ های اندک فرسایش خاک را کنترل کنیم.

مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ ها عمده‌ ترین روش برای جلوگیری از فرسایش خاک را احیای پوشش گیاهی در اراضی شیب دار دانست و گفت: اگر پوشش گیاهی در این نقاط تخریب شود به راحتی با یک بارندگی خاک شسته می‌شود که اقدامات بیولوژیکی ما از جمله احیاء مراتع و جنگل‌ ها می‌تواند در این زمینه کمک کند.

جزی بیان کرد: باید در اراضی شیب دار اقدامات بیو مکانیکی همراه با اقدامات بیولوژیکی انجام شود که کمک می‌کند آب باعث شسته شدن خاک نشود.

وی افزود: اقدامات بیو مکانیکی در آبراه‌ ها نیز برای کنترل سیلاب از بالا دست است تا فرسایش رودخانه‌ای نداشته باشیم و بتوانیم رسوب را در این نقاط حفظ کنیم.

مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ ها گفت: آبخیزداری شامل اقدامات بیولوژیکی، بیو مکانیکی، مکانیکی و مدیریتی است که در مطالعات آبخیزداری به آن توجه می‌شود و در یک حوزه آبخیز که مطالعات آبخیزداری انجام می‌شود همه فاکتور‌های حوزه آبخیز از جمله اقتصادی، انسانی و طبیعی دیده می‌شود و براساس مطالعات اقدامات اجرایی پیش بینی می‌شود.

جزی در ادامه تصریح کرد: با تناسب وضعیت جغرافیایی ممکن است در برخی حوزه‌ ها اقدامات مکانیکی بیشتری صورت گیرد و تمام این اقدامات از جمله برنامه‌های آبخیزداری است.
منبع خبر: خبرگزاری میزان
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت