ثبت اخبار شرکت شما
سهم ایران در صادرات میوه خشک دنیا/ سبقت ترکیه از ایران با فروش ۲۰۰ میلیون دلاریسهم ایران در صادرات میوه خشک دنیا/ سبقت ترکیه از ایران با فروش ۲۰۰ میلیون دلاری
تاریخ: 1399/04/09
شماره: 26347
بازدید: 27

ظرفیت بسیار خوبی در کشور برای صادرات میوه‌های خشک مانند سیب، زردآلو، انجیر، پرتقال و ... وجود دارد، اما در آن موفق نبوده ایم.

سهم ایران در صادرات میوه خشک دنیا/ سبقت ترکیه از ایران با فروش ۲۰۰ میلیون دلاری به گزارش خبرنگارگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، آب و هوای چهار فصل ایران به همراه پتانسیل‌ های باورنکردنی خود برای جمع آوری هر نوع میوه تازه به مقدار زیاد، آن را به بهترین تولید کننده میوه خشک در جهان تبدیل می‌کند.

شرایط بسیار خوبی در کشور برای تولید میوه خشک وجود دارد. از طرفی میوه در داخل ایران به دلیل ارزانی و هزینه تولید کم، قیمت تمام شده بسیار پایینی دارد و از طرفی دیگر خشک کردن میوه توسط روش‌ های مختلف هزینه سوخت و انرژی کمی دارد و اینکه توسط کارگر امور خشک کردن انجام شود، هزینه نیروی انسانی پایینی هم دارد.

میوه‌ های خشک یک میان وعده خوشمزه و سالم به شمار می‌روند که سرشار از پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر رژیم غذایی هستند. شرکت ‌های بسیاری در کشور با تکیه بر فعالیت‌ های غنی در تجارت در سراسر جهان، صادرات میوه خشک را با رسالت عالی برای تهیه غذای سالم و با قیمت مناسب آغاز کرده اند.

صادرات میوه خشک باعث ایجاد اشتغال و همچنین باعث جلوگیری از به هدر رفتن ضایعات بخش کشاورزی ایران شده است. این ضایعات در بخش کشاورزی حدود ۳۰ درصد بوده است.

به گفته کارشناسان کشاورزی، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی یکی از به صرفه ‌ترین راهکار‌های اشتغال پایدار و بومی در مناطق روستایی است که باعث عدم مهاجرت بی رویه از روستا به شهر، کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، افزایش ارزش افزوده محصولات و پیشرفت اقتصادی– اجتماعی مناطق روستایی می‌شود.

چه می‌شود که در بازار میوه خشک بیشتر توسعه پیدا کنیم؟

در چند سال گذشته فروش دستگاه میوه خشک زیاد شده و بسیاری نیز این دستگاه‌ ها را خریداری کرده اند به طوری که اگر هم اکنون سری در فضای مجازی بزنیم تعداد فروشندگان میوه خشک کم نیست.

ظرفیت بسیار خوبی در کشور برای صادرات میوه خشک مانند سیب، زردآلو، انجیر و پرتقال وجود دارد اما در آن موفق نبوده ایم. ترکیه یکی از بزرگترین تولید کنندگان میوه خشک به شمار می‌رود، اما در اینجا نیاز است که این نکته را یادآوری کرد که زردآلو ایران نسبت به ترکیه کیفیت بهتری دارد به همین دلیل میوه‌ های ایران را می‌توان جزو با محصولات لوکس صادراتی به شمار برد.

تولید کنندگان زیادی در کشور وجود دارد، اما بسیاری از آن‌ها محصولاتشان روی دستشان مانده است. بازار ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلاری برای صادرات میوه‌ های خشک داریم که حجم صادراتمان در حال حاضر ۷ میلیون دلار است.

ترکیه بیش ‌تر از ۲۰۰ میلیون دلار صادرات دارد، ترکیه‌ای که از ابتدا وارد این بازار نبوده و کم کم وارده شده و صنعت و روش را پیدا کرد، اما چرا ما که دارای با کیفیت‌ ترین میوه‌ ها هستیم نتوانستیم وارد این بازار شویم؟

صادرات میوه خشک بسیار ناچیز است

احمدرضا فرشچیان رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران ، گفت: در حال حاضر صادراتی در حوزه میوه خشک نداریم و بیشتر میوه تازه را صادر می کنیم. ممکن است محموله هایی بسته بندی شده کوچک صادر شود که رقم ناچیزی است.

این مقام مسئول بیان کرد: در برخی محصولات مانند کشمش که فراوانی در کشور داریم صادراتمان رقم قابل قبولی است اما در محصولاتی مانند زردآلو، سیب و ... این رقم بسیار کم است.

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران افزود: این توان را داریم که میزان صادرات میوه خشک را افزایش دهیم اما باید در ابتدا بازار هدف را پیدا کنیم و بتوانیم در آن فعالیت کنیم که باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

عدم موفقیت در افزایش صادرات صنایع تبدیلی به کشور‌های دیگر

حسن فروزان فرد عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران در گفت‌ وگو ، در خصوص صادرات صنایع تبدیلی بیان کرد: صادرات صنایع تبدیلی به دلایل مختلفی بیشتر به بازار‌های نزدیک مثل عراق، خلیج فارس و روسیه است. آمریکا و استرالیا جزو قسمتی از صادرات صنایع تبدیلی هستند چرا که ایرانیان خارج از کشور تمایل به مصرف این مواد دارند. مقداری صادرات هم به اروپا، کانادا و استرالیا برای تامین نیاز ایرانیان انجام می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: در دنیای امروز برای قدرتمند بودن نیاز به داشتن تسهیلات نظامی و ارتش قوی نیست امروزه مبارزه کشور‌های قدرتمند دنیا در میدان اقتصاد است و در این زمینه تمام کشور‌های توسعه یافته با تمام قوا تلاش می‌کنند. توان اقتصادی هر کشور ارتباط مستقیم با توان صنعتی دارد، صنعت در زمینه ‌های مختلف و با تعاریف متفاوت و توان صنعت هم رابطه مستقیم با توان صادراتی یک کشور دارد.

او با اشاره به عدم موفقیت در افزایش صادرات صنایع تبدیلی به کشور‌های دیگر، تشریح کرد: متاسفانه صنایع تبدیلی در بازار‌های هدف کشورهایی، چون کانادا، استرالیا و آمریکا حضور ندارند چرا که باید با آن‌ها قرارداد بست که این کار در حال حاضر امکان پذیر نیست. اگر این امکان فراهم شود به شدت در رونق و جهش تولید موثر خواهد بود.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه محدودیت ‌های تجاری باعث عدم موفقیت در صادرات صنایع تبدیلی شده است، ادامه داد: تورم، بی نظمی، تغییر و تحولات قیمت‌ ها و عدم دسترسی به مواد اولیه باعث شد نتوانیم وارد صحنه رقابت شویم.

فروزان فرد گفت: در کشورمان خوشبختانه به حدی در تولید صنایع تبدیلی پیش رفته ایم که باعث شده رقابت خوبی بین تولید کننده‌ ها ایجاد شود، به طوری که در حال حاضر زمانی وارد فروشگاه‌ های غذایی بزرگ شویم انواع و اقسام کنسروجات را می‌بینیم که تنوع زیادی در محصولات دارند؛ این رویه نشان می ‌دهد می‌توانیم در بازار‌های هدف رقابت کنیم.

او تشریح کرد: آنچه باعث محدودیت در رقابت با بازار‌های هدف شده است، نبستن قرار داد با دیگر کشورهاست. مشکل دیگری که در کشور وجود دارد این است که تعداد تولید کننده‌ ها به اندازه حجم تولید نیست.
منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان
بانک اطلاعات پخش کنندگان ، عمده فروشان و بنکداران محصولات غذایی
تبلیغ در سایت تبلیغ در سایت