ثبت اخبار شرکت شما
10 تن خاویار پرورشی در کشور تولید شد10 تن خاویار پرورشی در کشور تولید شد
تاریخ: 1399/07/16
شماره: 27054
بازدید: 496

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران با اشاره به تولید دوهزار و500 تن گوشت ماهیان خاویاری و10 تن خاویار پرورشی در سال 98 گفت : امسال جهش تولید درخاویار پرورشی را پیش بینی می کنیم .

10 تن خاویار پرورشی در کشور تولید شد

حسین عبدالحی، تولید بچه ماهی را یکی از چالش های اصلی در حوزه پرورش ماهیان خاویاری خواند و اظهار داشت: خوشبختانه بخش خصوصی در سال گذشته توانست بخش عمده ای از بچه ماهی مورد نیاز در حوزه ماهیان خاویاری را تولید کند.


وی با بیان این که سالانه بین یک میلیون تا دو میلیون تن بچه ماهی خاویاری نیاز داریم، گفت: تقاضا برای بچه ماهی خاویاری همیشه بیش از تولید آن بوده است، اما با ورود بخش خصوصی به این عرصه، امسال مشکل تولید بچه ماهی تقریبا حل شده است.


عبدالحی افزود: با توجه به این که سن بلوغ ماهیان خاویاری بالا و تکثیر آن تخصصی است، تولید بچه ماهی در گذشته توسط مراکز تکثیر دولتی انجام می گرفت، اما امسال بخش خصوصی توانست بخشی از نیاز به این نهاده را حل کند.


وی ادامه داد: ما در مورد تولید بچه ماهی سایر ماهیان گرم‌آبی و میگو در داخل مشکلی نداریم و در حوزه میگو در حال حاضر بیش از ۳۰ مرکز تکثیر تولید بچه ماهی در کشور فعال هستند.


معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران، سطح کشت میگو در سال ۹۸ را ۱۲ هزار و ۳۳۶ هکتار عنوان و بیان کرد: از این سطح ۴۶ هزار تن میگو در کشور تولید شد.


وی اظهار داشت: به رغم شیوع ویروس کرونا و مشکلاتی که در تولید پیش آمد، پیش بینی می کنیم میزان تولید میگو در سال جاری نیز همانند سال گذشته باشد.


عبدالحی اضافه کرد: ما در زمینه میگو تا یک ماه پیش به دلیل مشکلات ناشی از کرونا بیش از ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل عقب بودیم، اما با پیگیری های ستاد سازمان، این عقب ماندگی به ۱۳ درصد رسیده است و امیدواریم تا پایان ذخیره سازی بتوانیم سطح زیر کشت را افزایش دهیم.

منبع خبر: مرجع صنایع غذایی وکشاورزی ایران