ثبت اخبار شرکت شما
صادرات آبزیان تا پایان سال کاهش می یابدصادرات آبزیان تا پایان سال کاهش می یابد
تاریخ: 1399/08/05
شماره: 27131
بازدید: 487

عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران از احتمال کاهش صادرات ماهی و میگو تا پایان امسال خبر داد.

صادرات آبزیان تا پایان سال کاهش می یابد

 خورشید گزدرازی با ابراز نگرانی از احتمال کاهش صادرات آبزیان از جمله ماهی و میگو که جزو اقلام اصلی صادراتی استان بوشهر به شمار می‌آیند، گفت: در حال حاضر نگرانی اصلی در مورد صادرات محصولات آبزی استان است. اصلی ‌ترین بازار صادراتی این محصولات، چین و دیگر کشورهای آسیای شرقی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا ، محدودیت ‌های ناشی از تحریم در حوزه حمل‌ ونقل و از سویی بالا رفتن هزینه مبادله به دلیل نبود سیستم بانکی، پیش ‌بینی می‌شود در این بخش دچار افت صادرات شویم.


این فعال اقتصادی میزان تولید میگو در استان بوشهر را حدود ۳۰ هزار تن برآورد کرد که طبق رویه هر ساله ۸۰ درصد آن صادر می‌شود.


به گفته گزدرازی، حتی با توجه به کاهش مسافرت ‌ها و تأثیر منفی شیوع این بیماری بر موضوع گردشگری، به نظر می‌رسد استفاده داخلی از این محصولات نیز کاهش پیدا کند.


وی درباره بازار کشورهای خلیج ‌فارس و حضور ایران در این بازار بر اساس صادرات مواد غذایی، میوه و تره‌بار، تأکید کرد: بیش ‌ترین صادرات از گمرکات بوشهر به این کشورها به همین محصولات خلاصه می‌شود که ارزآوری کمتری دارند و در حال حاضر نگرانی خاصی بابت آنها نداریم.


عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران مانع بعدی در برابر صادرات را موضوع پیمان سپاری ارزی دانست که بر اساس آن صادرکنندگان باید تعهدات ارزی خود را ایفا کنند اما متأسفانه رویه مشخصی برای این منظور وجود ندارد.


گزدرازی به وضعیت حاکم بر گمرکات ایران و دیگر نهادها و بخش ‌های اقتصادی کشور که با تعداد بخشنامه ‌ها و برداشت‌های سلیقه‌ای از مقررات مواجه هستند، اشاره کرد و با انتقاد از این شرایط خواستار حل این مسأله شد و گفت: تعدد بخشنامه‌ ها و برداشت ‌های سلیقه‌ای از مقررات مانع جدی در برابر بهبود محیط کسب ‌وکار است.


 


منبع خبر: مرجع صنایع غذایی و کشاورزی ایران