ثبت اخبار شرکت شما
چگونه می توانیم از تقلبی یا اصالت محصولات سلامت محورمطمئن شویم؟چگونه می توانیم از تقلبی یا اصالت محصولات سلامت محورمطمئن شویم؟
تاریخ: 1400/06/25
شماره: 31028
بازدید: 99

بهترین روشی که می توانیم از تقلبی و اصل بودن محصولات سلامت محور مطمئن شویم.

چگونه می توانیم از تقلبی یا اصالت محصولات سلامت محورمطمئن شویم؟

به گزارش ایفدانا ، مصرف اقلام خوراکی، آرایشی و بهداشتی سالم یکی از بزرگترین دغدغه های جامعه امروز است. با توجه به این که بخش زیادی از این کالاها از کشورهای دیگر وارد کشور ما می شود ، کنترل و نظارت سازمان های ذیربط از جمله سازمان غذا و دارو از محل تولید، حمل و نقل تا عرضه کالا بسیار حائز اهمیت است.یکی از راه های اطمینان از اصالت و سلامت این گونه کالاها وجود برچسب های اصالت بر روی کالا می باشد. بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو و با توجه به ابعاد بسیار پر مخاطره و گستره جانبی، مالی، اقتصادی، امنیتی و غیره، تجارت اقلام تقلبی به ویژه در حوزه فراورده های سلامت محور، طرح کنترل اصالت و رهگیری و ردیابی فراورده های سلامت طراحی شده است.طرح برچسب اصالت با هدف تشخیص کالای واقعی از کالای قاچاق روی محصولات سلامت محور با آرم سازمان غذا و دارو نصب شده است و خریداران محصولات سلامت محور باید اصالت کالا را از طریق این برچسب با استفاده از سامانه مدیریت و نظارت بر محصولات سلامت محور استعلام کنند. در صورت استعلام برچسب اعلام شده، همه اطلاعات نشان دهنده اصالت یک محصول مانند نام کالا، تاریخ تولید، انقضا، نام تولیدکننده ، واردکننده و اصل یا تقلبی بودن محصول مشخص خواهد شد.جهت کنترل اصالت فراورده های سلامت محور ، پس از کنترل برچسب از توجه به مخدوش و پاره نبودن آن ، باید به دقت قسمت قابل خراش را خراشید تا عدد ۱۶ رقمی کد اصالت که زیر برچسب قرار دارد، نمایان شود. مردم می توانند سلامت و اصالت فراورده های سلامت محور را از طریق روش های مختلف ذیل استعلام کنند:۱. کنترل اصالت از طریق پیام کوتاه:  

در روش پیام کوتاه یا همان (SMS) ، باید کد ۱۶ رقمی را با تلفن همراه به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ ارسال کرد سپس پیام مربوط به کنترل اصالت فراورده به تلفن همراه ارسال می شود.۲.کنترل اصالت از طریق سایت:

برای کنترل اصالت فراورده از طریق سایت اینترنتی سامانه غذا و دارو به نشانی www.ttac.ir می توان اقدام کرد و پس از مراجعت به این سایت باید روی لینک استعلام کد رهگیری کلیک کرده و کد اصالت ۱۶ رقمی یا UID مورد نظر را به طور کامل و با دقت وارد کرد. آن گاه پیام مربوط به کنترل اصالت فراورده قابل رویت است.۳.کنترل اصالت با استفاده از نرم افزار موبایل :

​با استفاده از نرم افزاری که برای موبایل طراحی شده (دانلود از سایت اینترنتی سامانه غذا و دارو) نیز می توان به اصالت فراورده و کاتالوگ الکترونیکی دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی - دارویی، فراورده های طبیعی، گیاهی و سنتی، مکمل های غذایی - دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی، فراورده های غذایی و سایر فراورده های سلامت محور دست یافت.


منبع خبر: ایفدانا پایگاه خبری سازمان غذا ودارو