قیمت هر مثقال زعفران ۹۰ هزار تومان / برداشت زعفران تا پایان آذر ادامه دارد

  • 1400/07/24
  • 296 بازدید

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: هم اکنون حداقل قیمت هر مثقال زعفران ۵۰ هزار تومان و حداکثر قیمت ۹۰ هزار تومان است.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران اظهار کرد: قیمت کنونی هر کیلو زعفران دسته ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، زعفران پوشال ۱۱ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۲ میلیون تومان، زعفران سرگل ۱۲ میلیون تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ و زعفران نگین ۱۳ میلیون تا ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.


مقام مسئول اذعان کرد: هم اکنون به طور متوسط قیمت هر کیلو زعفران نسبت به هفته های اخیر ۲ تا ۳ درصد افزایش داشته است، هرچند افزایش قیمت زعفران نگین به ۱۰ درصد معادل یک میلیون تومان می رسد. و حداقل قیمت هر مثقال زعفران ۵۰ هزار تومان و حداکثر ۹۰ هزار تومان است.


میری با اشاره به اینکه برداشت زعفران تا پایان آذر ادامه دارد، افزود: در حال حاضر زعفران نوبرانه وارد بازار شده است.


وی تاکید کرد: برآوردها حاکی از آن است که با توجه به خشکسالی، کم آبی، گرانی آب و عدم انگیزه کشاورزان برای تولید بواسطه پایین بودن قیمت، تولید زعفران کاهش خواهد داشت، اما نمی توان رقمی را اعلام کرد.


 نایب رئیس شورای ملی زعفران، با اشاره به اینکه خبری از اجرای سیاست های حمایتی نیست،گفت: سیاست های حمایتی تنها روی کاغذ آمده است، درحالیکه تولیدکنندگان و صادرکنندگان انتظار دارند اظهارات مسئولان و نمایندگان مجلس بصورت تداوم دار تا برداشت فصل آینده نه صرفا بصورت مُسکن عملیاتی شود تا با متضرر شدن کشاورزان، جایگاه کشاورزی به خطر نیفتد.


به گفته وی، سال گذشته قرار بود یک هزار میلیارد تومان تسهیلات به صادرکنندگان پرداخت شود تا آنها با قیمت مشخص محصول را خریداری کنند که به رغم گذشت یکسال از این ماجرا تا این لحظه خبری از تسهیلات و حمایت نیست.


میری، با اشاره به اینکه ۱۲۵ میلیون هکتار زمین زیرکشت زعفران است، بیان داشت: بنابر آمار وزارت جهاد کشاورزی، متوسط عملکرد برداشت زعفران ۳.۵ کیلو در هکتار است، هرچند در یک هکتار رکورد ۲۵، ۳۰ و حتی ۴۰ کیلو داریم‌.


وی سرانه مصرف زعفران را ۷۰ تا ۸۰ تن اعلام کرد و افزود: با توجه به گسترش ویروس کرونا و کاهش مناسبت و مهمانی ها، سرانه مصرف کاهش یافته است، اما آمار دقیقی نداریم.


میری درباره آخرین وضعیت صادرات طلای سرخ تصریح کرد: بنابر آمار ۶ ماهه گمرک، صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته که با رفع موانع صادراتی انتظار می رود به ۴۰ درصد برسد‌.


نایب رئیس شورای ملی زعفران یادآور شد: با توجه به مشکلات بازگشت ارز به سامانه نیما و مقرون به صرفه نبودن صادرات، قاچاقچیان از این موقعیت سوء استفاده کردند و تا زمانی که صادرکننده به ازای هر کیلو زعفران صادراتی یک میلیون تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان مابه التفاوت به سامانه نیما پرداخت کند، قاچاق ادامه خواهد داشت.باشگاه خبرنگاران جوان02632774346
پیغام گیر09912691152
پیغام گیر09912691152