ثبت اخبار شرکت شما
سطح کشت قرادادی گندم به ۱۴۶ هزار هکتارافزایش یافتسطح کشت قرادادی گندم به ۱۴۶ هزار هکتارافزایش یافت
تاریخ: 1400/10/21
شماره: 31316
بازدید: 49

مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران میزان سطح زیر کشت قراردادی گندم در هفت استان کشور را تاکنون بیش از ۱۴۶هزارو ۷۰۰هکتار اعلام کرد.

سطح کشت قرادادی گندم به ۱۴۶ هزار هکتارافزایش یافت

« مرتضی سعاتی کیا » ، مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران، از ادامه روند کشت قراردادی در هفت استان  طرف قراداد شرکت بازرگانی دولتی ایران خبر داد و گفت: میزان سطح زیر کشت قراردادی در استان‌های بوشهر، خوزستان، فارس، سیستان وبلوچستان، جنوب کرمان، گلستان و هرمزگان به بیش از ۱۴۶ هزارو ۷۰۰ هکتار رسیده است.


وی میزان برداشت گندم براساس پیش بینی‌های صورت گرفته توسط وزارت جهاد کشاورزی از این میزان سطح زیر کشت  را بالغ بر ۴۳۴ هزارو ۵۵۴ تن دانست.


سعادتی کیا افزود:  تعداد کشاورزان مشارکت کننده در این طرح  تا پایان هفته گذشته به  ۱۱ هزارو ۴۷۸ نفر رسیده که براساس قراردادهای منعقده به این تعداد کشاورز ۵۸ هزار و ۶۵۸ تن نهاده ارائه شده است.


وی میزان ارسال اطلاعات کشاورزان به صندوق بیمه را تاکنون ۱۲۴  هزارو ۷۴۲ هکتار اعلام کرد.


مدیر کل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران به  عدم پوشش برخی نهاده‌های تولید همانند بذر، سموم و قارچ‌کش‌ها در این طرح اشاره و اظهار امیدواری کرد در سنوات آینده  این نهاده‌ها نیز به منظور حمایت از کشاورزان تامین و در اختیار شان قرار بگیرد.


طبق آمارها ۷۰ درصد ارزش‌ افزوده بخش کشاورزی به حوزه زراعت تعلق دارد که این زیربخش، از سهم بالایی در تامین امنیت غذایی و اشتغال‌زایی کشور برخوردار است.


بخش زراعت به‌شدت تابع شرایط آب و هوایی و در نتیجه ریسک‌های متنوع ناشی از آن است که این مهم ضرورت «مدیریت ریسک کشاورزی» و «هوشمندسازی کشاورزی» را می‌طلبد.


بخشی از تولیدات این زیربخش مانند گندم و دانه‌های روغنی نقش استراتژیک در سبد غذایی خانوارها دارد، بنابراین دولت حمایت‌های ویژه‌ای را از این محصولات در دستور کار قرار داده است.


منبع خبر: خبرگزاری ایرنا