۵۰ هزار تن برگ سبز چای بهاره از چایکاران خریداری شد

  • 1401/03/11
  • 210 بازدید

رئیس سازمان چای کشور اعلام کرد: از ابتدای فصل برداشت تا هفتم خرداد امسال ۴۹ هزار و ۴۴۷ تن برگ سبز چای بهاره به ارزش ۴۴۴ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

حبیب جهانساز رئیس سازمان چای کشور اظهار کرد: از این میزان برگ سبز چای در چین اول نزدیک به ۴۴ هزار و ۷۱۰ تن برگ سبز معادل ۹۰ درصد درجه یک و چهار هزارو ۷۳۷ تن معادل ۱۰ درصد برگ سبز چای درجه دو خریداری شده است.

مقام مسئول گفت: تاکنون ۱۹۰ میلیارد تومان معادل ۴۲.۳ درصد از مطالبات چایکاران توسط کارخانجات فرآوری چای پرداخت شده است.

وی سهم کارخانجات برای خرید برگ سبز چای را ۷۵ درصد و سهم دولت را ۲۵ درصد عنوان و اذعان کرد: دولت سهم خود را برای خرید برگ سبز چای از هفته آینده پرداخت می‌کند.

۱۱ هزار و ۱۲۶ تن چای خشک استحصالی


رئیس سازمان چای شمال کشور میزان استحصال چای خشک از ۴۹ هزار و ۴۴۷ تن برگ سبز چای خریداری شده را ۱۱ هزار و ۱۲۶ تن برآورد کرد و گفت: برآوردها نشان می‌دهد که امسال ۱۴۰ هزار تن برگ سبز چای تولید شود.

وی افزود: در صورت شرایط نرمال آب‌ و هوایی، با توجه به عملیات بهزراعی و اصلاح باغات چای در سال گذشته، امسال نسبت به سال ۱۴۰۰ نزدیک به پنج هزار تن افزایش تولید برگ سبز چای داشته باشیم.

جهانساز خاطرنشان کرد: سال گذشته ۱۳۵ هزار تن برگ سبز چای در کشور تولید شد.

رئیس سازمان چای کشور، با بیان این که چین نخست برگ سبز چای تقریباً تمام شده است، گفت: چین دوم بهاره از ۲۵ تا ۲۶ خرداد آغاز خواهد شد.

وی تاکید کرد:  علت افزایش کیفیت برگ سبز چای و چای خشک استحصالی را تلاش چایکاران در اصلاح و نوسازی باغات و تجهیز کارخانجات فرآوری دانست و افزود امسال برگ سبز چای تولیدی و همچنین چای خشک استحصالی نسبت به سال گذشته از کیفیت بیشتری برخوردار است به‌ طوری‌که ۹۰ درصد برگ سبز چای برداشت شده، درجه یک بوده است.

 
خبرگزاری مهر02632774346
پیغام گیر09912691152
پیغام گیر09912691152