ثبت اخبار شرکت شما
توصیه سازمان دامپزشکی برای پیشگیری از تب کنگو در آستانه عید قربانتوصیه سازمان دامپزشکی برای پیشگیری از تب کنگو در آستانه عید قربان
تاریخ: 1401/04/16
شماره: 32705
بازدید: 109

سازمان دامپزشکی کشور از مردم و دامداران کشور خواست، به توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو به ویژه در آستانه عید قربان عمل کرده و آن را جدی بگیرند.

توصیه سازمان دامپزشکی برای پیشگیری از تب کنگو در آستانه عید قربان

امین اسدی عضو ستاد ملی پیشگیری از تب کریمه کنگو اظهارکرد: براساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۵ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو شناسایی شده‌اند که سه نفر از آنان فوت شدند.


وی گفت: مبتلایان به بیماری تب کریمه کنگو از استان های جنوبی، جنوب شرق و استان گیلان بوده اند و تشخیص و درمان بیماری تب کریمه کنگو در کشور مهیا است و در هر نقطه‌ای از کشور امکان انتقال نمونه و تشخیص نهایی بیماری وجود دارد.


مقام مسئول، با بیان این که بیماری تب کریمه کنگو میان انسان و دام مشترک است اذعان داشت: در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی، انسان مبتلا به این بیماری خواهد شد در حالی که این بیماری با رعایت چند اصول ساده بهداشتی قابل کنترل است.


وی اقداماتی از جمله حذف کنه ناقل بیماری از طریق سمپاشی و حمام دادن دام ها و سمپاشی و ضدعفونی نمودن اماکن دامی، خودداری از له کردن کنه با دست یا روی بدن دام، خودداری از تماس غشاهای مخاطی بدن با ترشحات و خون دام، خودداری از کشتار دام در محل های غیر مجاز و تهیه گوشت مورد نیاز از محل های مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی را برای پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو ضروری خواند.


اسدی در همین حال توصیه کرد؛ لاشه تازه دام قبل از مصرف به صورت کامل به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری شود.


وی در ادامه بر انجام روش‌های حفاظت شخصی در تماس با ترشحات و خون حیوان همچون پوشیدن دستکش، لباس بلند، چکمه، ماسک و عینک و همچنین اجتناب از خوردن جگر خام و نیم پخت نیز تاکید کرد.


عضو ستاد ملی پیشگیری از تب کریمه کنگو تاکید کرد: ویروس تب کریمه کنگو در برابر حرارت حساس است و از این رو پختن گوشت موجب از بین رفتن آن می‌شود.


اسدی افزود: مهر سازمان دامپزشکی بر روی هر محصولی که باشد، متقاضیان با خیال راحت از آن محصول می‌توانند استفاده کنند.


ایجاد جایگاه‌های دام و کشتار با نظارت بهداشتی و شرعی


مشاور رئیس سازمان دامپزشکی کشور در مورد تمهیدات سازمان دامپزشکی کشور به مناسبت عید سعید قربان یادآور شد: این سازمان با استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و دفاتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی جلسات متعددی داشته و هماهنگی‌ لازم برای برقراری جایگاه‌های موقت دام و همچنین کشتار با نظارت بهداشتی و شرعی تامین شده است.


مقام مسئول بیان کرد: تمام دام‌های قابل عرضه قبل و پس از ذبح مراحل معاینات دامپزشکی را طی خواهند کرد ضمن آن که در جایگاه‌های عرضه دام تمام توصیه‌های بهداشتی در مورد عدم ابتلا به تب کریمه کنگو با بروشورهای بهداشتی و مشاوره‌های دامپزشکان مستقر به مردم ارایه خواهد شد.


وی یادآور شد: در تمام جایگاه‌های عرضه دام زنده نیز اکیپ‌های سیار دامپزشکی مستقر هستند و در ادارات و شبکه‌های دامپزشکی نیز اکیپ‌های ثابت برای خدمات وجود دارند‌‌.


منبع خبر: سازمان دامپزشکی