سرانه مصرف روزانه نان هزار تومان است

  • 1401/05/25
  • 126 بازدید

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: روزانه حدود ۸۲ میلیارد تومان خرید نان توسط مردم انجام می‌شود. به این ترتیب به‌ طور متوسط حدود هزار تومان مبلغ سرانه خرید نان هر ایرانی در روز است.

محمد جلال  مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی، درباره عملکرد اجرای فاز اول طرح هوشمندسازی یارانه نان و جزئیات ورود به فاز دوم این طرح، با اشاره به گذشت بیش از ۹۰ روز از شروع اجرای طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان اظهار کرد: بیش از ۷۰ میلیون کارت بانکی یکتا در این ۹۰ روز خرید نان را از بستر کارتخوان‌های هوشمند انجام داده‌اند و روزانه حدود ۸۲ میلیارد تومان خرید نان توسط مردم انجام می‌شود؛ یعنی به‌ طور متوسط حدود هزار تومان مبلغ سرانه خرید نان هر ایرانی در روز است.

وی افزود: این عدد را برای نخستین بار سامانه هوشمند یارانه نان نشان داده است و براساس اطلاعات این سامانه تعداد تراکنش‌های مربوط به نان به بیش از ۸.۵ میلیون تراکنش روزانه رسیده است و در مجموع تاکنون بیش از ۴.۵ میلیون قرص نان با حجم آرد مصرفی بیش از ۶۷۰ هزار تن در سامانه ثبت شده است.

جلال درباره تغییری که بر مبنای این آمار ایجاد شده تصریح کرد: بر مبنای اطلاعات کارتخوان های سابقی که بعد از شیوع کرونا در نانوایی‌های کشور فراگیر شد، قبل از شروع طرح ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در ماه را بابت فروش نان نشان می‌داد که این داده‌ها دقت کافی را نداشت و بعضا آلودگی تراکنش وجود داشت که امروز با پالایش تراکنش به عدد فروش ماهانه ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در سراسر رسیده‌ایم.

مشاور وزیر اقتصاد درباره علت کاهش در عدد فروش نان را انجام پالایش تراکنش تاکیدکرد: ممکن است از این کارتخوان پیش از اجرای این طرح استفاده های دیگری هم می شد که این موارد پالایش شد.

وی با اشاره به افزایش حجم تراکنش ها در استان‌های مختلف بعد از اجرای طرح هوشمندسازی یارانه نان، اعلام کرد: تا پیش از اجرای طرح تعداد تراکنش نانوایی‌های ما ۶.۸ میلیون تراکنش در روز بود که امروز ۸.۵ میلیون تراکنش در روز را داریم که به معنای افزایش ۲۰ درصدی خرید الکترونیکی مردم است. 

مقام مسئول خاطر نشان کرد: تا زمانی که زیرساخت کافی به لحاظ فنی و داده ای با دقت قابل قبول در اختیار نداشته باشیم اعمال هر گونه سیاست ممکن است منجر به آسیب به نانوا و مردم شود لذا این داده‌ها کمک می‌کند تا سیاست‌گذاری دقیقی در فاز دوم داشته باشیم. 

وی درباره علت عدم تجهیز برخی نانوایی‌ها در استان تهران به دستگاه کارتخوان هوشمند گفت: بخشی از تجهیز نانوایی ها از حوزه اختیار ما خارج است چرا که با مصوبه مجلس، نانوایی‌ها باید از ۵ مؤلفه داده‌ای برخوردار باشند تا امکان نصب کارتخوان فراهم باشد و نانوایی‌هایی که هنوز مجهز به دستگاه نشده‌اند ممکن است در یک یا چند مورد از این داده ها نقص داشته باشند وگرنه کمبودی برای تجهیز سخت افزاری نداریم.

جلال همچنین درباره مجتمع‌های نانوایی و لزوم تجهیز آنها به چند دستگاه کارتخوان اظهار کرد: سیاست ابلاغی ما این بود که برای مجتمع‌ها بیش از یک کارتخوان داده شود که این موضوع در دستور کار قرار دارد تا سریع‌تر انجام شود.

وی گفت: برآورد ما این است که ۷۲ هزار نانوایی کشور تجهیز شده اند و ۲۵۰۰ نانوایی به دلیل نقص یکی از ۵ مؤلفه اطلاعاتی هنوز به کارتخوان مجهز نشده‌اند. 

مشاور وزیر اقتصاد درباره لزوم رفع ایرادات طرح در فاز نخست در استان پایلوت یعنی استان زنجان و همچنین عدم تجهیز ۱۵۰۰ نانوایی در استان تهران یادآور شد: در استان زنجان تجهیز نانوایی‌ها به بیش از ۱۰۰ درصد رسیده است اما استان تهران جزء استان‌های انتهایی شمولیت طرح بوده که البته در شهر تهران فراگیری تجهیز نانوایی‌ها به کارتخوان بالا است اما در مجموع استان تهران ۱۵۰۰ نانوایی باقی مانده است.

وی همچنین اعلام کرد: فاز دوم طرح هوشمندسازی یارانه نان نیز ابتدا در چند استان به صورت پایلوت انجام می شود و بعد از رفع ایرادات و شناسایی شرایط و آمادگی سایر استان ها به صورت سراسری اجرا خواهد شد. 

جلال هدف اول طرح هوشمند سازی یارانه نان را جلوگیری از انحراف در مصارف یارانه آرد و نان عنوان کرد و گفت: تحلیل داده‌هایی که از سامانه هوشمند یارانه آرد و نان به دست می آید بسیاری از موارد و مشکلات دیگر را قابل شناسایی خواهد کرد.

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی، همچنین درباره تخلفات انجام شده از سوی نانوایان یاد آور شد: اگر تخلفات در زمینه جابجایی دستگاه باشد که بلافاصله قابل تشخیص است اما در موضوع تراکنش‌های ساختگی کمتر از ۳ درصد برای دریافت کمک هزینه بیشتر در ۹۰ روز گذشته انجام شده بود که در ابتدا مقداری تسامح می کنیم اما به هر حال تخلفات قابل رصد و تحلیل است. 

 
خبرگزاری ایرنا02632774346
پیغام گیر09912691152
پیغام گیر09912691152