زیان ۲۰۰ میلیون دلاری صادرکنندگان برنج هندی به ایران

  • 1397/07/18
  • 591 بازدید

ناتوانی یک شرکت ایرانی واردکننده برای پرداخت بیش از ۱۰۰۰ کرور (حدود ۱۴۰ میلیون دلار) مطالبه صادرکنندگان برنج هندی متعدد، علامت سوال را درباره امکان دریافت پول فروش برنج برای شرکت های هندی ایجاد کرده است.

به گزارش ایسنا، رویداد مذکور در میان صادرکنندگان برنج هندی انعکاس زیادی پیدا کرده و آنها از این واهمه دارند که این مسئله به تعطیلی بسیاری از شرکتهای کوچک و متوسط فعال در عرصه صادرات برنج به دلیل ضرر سنگین، منتهی شود.

صادرکنندگان برنج هندی در شرایطی که ممکن است به دلیل بازگشت تحریم های آمریکا با ایران، با توقف صادراتشان روبرو شوند، با مشکل دریافت پول از شرکتهای ایرانی دست و پنجه نرم می‌کنند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری "عربین بیزنس"، با وجود اینکه میزان دقیق بدهی شرکتهای ایرانی به صادرکنندگان هندی مشخص نیست اما منابع صنعت برنج هند این رقم را بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ کرور (۱۱۰ تا ۲۰۵ میلیون دلار) برآورد کرده‌اند.

ویجی ستیا، رییس انجمن صادرکنندگان برنج هند در این باره گفت: ما مسئله عدم دریافت پول فروش برنج از واردکنندگان ایرانی را با وزارت بازرگانی هند و همچنین مقامات سفارت ایران در دهلی مطرح کرده‌ایم و با جدیت بدنبال دریافت این پول هستیم.

هند حدود ۲۵ درصد از کل صادرات برنج باسماتی را به ایران انجام می‌دهد. منابع صنعتی هندی می‌گویند به دلیل فرصت محدودی که برای واردات برنج در ایران وجود دارد، برخی از صادرکنندگان هندی صادرات برنجشان را از طریق دوبی انجام می‌دهد که باعث می‌شود فرآیند دریافت پول پیچیده‌ تر و دشوارتر شود.خبرگزاری ایسنا