افزایش تقاضا در ماه اسفند و تغییرات جوجه ریزی دو عامل اصلی ، 7500 قیمت مناسبی است

  • 1393/12/19
  • 1022 بازدید

قیمت مرغ 8500 تومان شد. خبری که در آستانه سال نو در بازار مواد غذایی بخصوص برای اقشار کم درآمد به مثابه یک شوک بود.

گوشت مرغ بعد از نان پای ثابت غالب سفره ایرانی ها به شمار می رود. سرانه گوشت مرغ در ایران در حالی با 26 کیلوگرم بیش از دو برابر دنیاست که ایران رتبه دهم تولید مرغ را نیز در دنیا دارد.

هرچند قیمت مواد غذایی در آستانه سال نو همیشه با تغییراتی همراه است اما قیمت گوشت مرغ این روزها گوی سبقت را از بازار دیگر مواد پروتئینی ربوده و با یک جهش 2 هزار تومانی به بالای 8500 تومان برای هر کیلوگرم در نقاط مختلف کشور بخصوص تهران رسیده ، قیمتی که منجر به واکنش سازمان تعزیرات و دخالت این سازمان در بازار مرغ هم شد.

گرانی گوشت قرمز و حتی ماهی در کشور سبب افزایش حضور گوشت مرغ در سفره ایرانی ها شده به طوری که کمتر خانواری است که از این پروتئین هفته ای دو یا سه بار استفاده نکند اما گرانی های یکی دو هفته گذشته خطر حذف این کالا را بعد از گوشت قرمز و شیر از سبد مصرفی خانواده ها جدی تر کرده که پیشگیری از تداوم این روند اقدام جدی مسئولان در این بازار را می طلبد.

مسئولان اتحادیه مرغ گوشتی ، گرانی مرغ را ناشی از کاهش جوجه ریزی و افت تقاضا در ماه های گذشته اعلام کرده اما با این حال عرضه را هم مناسب می دانند و هرگونه کمبود در بازار را نیز رد می کنند.

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی ، اظهار داشت: با زیان مرغداری ها براثر کاهش قیمت مرغ در چند ماه گذشته تقاضا برای جوجه ریزی کاهش یافت و قیمت آن کم شد ، اما با روند رشد قیمت مرغ در هفته های اخیر باز هم تقاضا برای خرید و جوجه ریزی افزایش یافته و این موضوع باعث افزایش قیمت جوجه شده است.

محمد یوسفی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا ، افزایش تقاضا در ایام پایانی سال را دلیل افزایش قیمت مرغ اعلام کرده و می گوید: اسفند ماه همیشه ماه گرانی مواد غذایی بخصوص مواد پروتئینی و مرغ است به طوری که در این ماه قیمت مرغ حدود 20 تا 30 درصد گرانتر می شود.

وی با بیان اینکه عرضه مرغ در بازار کمتر نشده است ، اظهار داشت: هرچند در ماه های قبل بخشی از مرغ تولیدی را شرکت پشتیبانی امور دام ذخیره سازی می کرد اما گرانی های اخیر مرغ حاصل افزایش تقاضاست نه کمبود در بازار.

یوسفی با بیان اینکه متاسفانه سیستم توزیع در کشور ما مشکل دارد ، ادامه داد: وقتی تقاضا افزایش پیدا کند نیاز بازار باید از طریق ذخیره سازی تامین شود.

وی با تاکید بر اینکه قیت مرغ را تقاضا تعیین می کند ، گفت: تولید مرغ به صورت خطی است و از دوسال پیش برنامه ریزی شده که چه مقدار مرغ تولید شود تا براساس آن جوجه ریزی انجام شود ضمن آنکه الان صادرات مرغ هم نداریم.

وی دلیل دیگر گرانی مرغ را افزایش قیمت جوجه اعلام کرد و گفت: ضرر و زیان مرغداری ها براثر کاهش قیمت مرغ در چند ماه گذشته تقاضا برای جوجه را هم کاهش داد و منجر به کاهش قیمت آن شد اما در ادامه با افزایش قیمت مرغ در هفته های اخیر باز هم تقاضا برای خرید و جوجه ریزی افزایش یافته و این موضوع باعث افزایش قیمت جوجه شده است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور گفت: وقتی مرغ گران می شود بدون در نظر گرفتن قیمت واقعی ، بهای این محصول پروتئینی را افزایش می دهند در حالی که باید قیمت تمام شده مرغ را نیز در نظر داشت بنابراین باید اطلاع رسانی شود که قیمت تا7500 تومان برای مرغ قیمت گرانی نیست.

وی قیمت مرغ را در میادین میوه و تره بار 6980 تومان اعلام کرد و گفت: قیمت مرغ منجمد هم در این بازار 5600 تا 5700 تومان است. ضمن اینکه سازمان تعزیرات هم نباید وارد بازار شود چرا که نتیجه آن نخریدن مرغ و ضرر تولیدکنندگان است.

یوسفی با بیان اینکه قیمت 7500 تومان بهای بسیار مناسبی برای مرغ است ، خاطرنشان کرد: گرانی مرغ بیشتر در تهران است تا دیگر مناطق کشور چرا که مردم شهرهای دیگر سریع واکنش نشان داده و مرغ خریداری نمی کنند بنابراین باید در تهران اطلاع رسانی مناسبی برای اعلام جایگاههای عرضه مرغ با قیمت مناسب صورت گیرد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی کشور ، تصریح کرد: برخی فروشندگان قیمت مرغ را بدون ضابطه افزایش می دهند بنابراین با توجه به رشد قیمت مرغ ، مردم بهتر است برای تهیه آن به میادین میوه و تره بار مراجعه کنند ، زیرا قیمت در این مراکز ثابت است.ایرنا