برآورد تولید ۴۵۵ هزار تن انواع آبزیان در سال جاری

  • 1398/02/29
  • 649 بازدید

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات کشور پیش بینی کرد در سال ۹۸ نزدیک به ۴۵۵ هزار تن انواع آبزی بدون احتساب پرورش ماهی در قفس در کشور تولید شود.

حسین علی عبدالحی اظهار داشت: پیش بینی برنامه ششم توسعه برای سال ۹۸ تولید ۲۳۷ هزار تن ماهیان گرمابی است که با توجه به سیل بنا به برآورد ما‏، حدود ۲۰۰ هزار تن تولید خواهیم داشت.

وی گفت: به دلیل سیل و خسارت ناشی از آ‏ن، تولید ماهیان سردآبی در سال جاری ۱۵۰ هزار تن، ماهیان در منایع آبی داخلی مانند دریاچه‌ ها و آب‌های پشت سد‌ها ۷۰ هزار تن، میگوی پرورشی در آب‌های شور بیش از ۵۰ هزار تن و ماهیان خاویاری ۳۴۰۰ تن پیش بینی می‌شود.

عبدالحی افزود: در حال حاضر ۱۲ گونه آبزی در کشور پرورش می‌یابد و تا پایان برنامه ششم توسعه تعداد گونه‌های پرورشی به ۱۷ مورد خواهد رسید.

وی درباره تاثیر سیل اخیر بر تولید آبزیان تصریح کرد: وقوع سیل بر تولید و پرورش آبزیان تاثیر منفی گذاشته به طوری که برآورد می‌کنیم تاثیر آن در تولید ماهیان گرمابی ۱۰ تا ۱۵ درصد و ماهیان سردآبی ۱۵ تا ۲۰ درصد باشد.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات کشور با بیان این که طبق آخرین گزارش ها، بر اثر جاری شدن سیل ۵۳۰ میلیارد تومان خسارت به مزارع پرورش ماهی وارد شده است، گفت: مزارع پرورش ماهی در استان‌ هایی همچون لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد بر اثر سیل دچار خسارات زیادی شدند و در خوزستان این تاثیرات بر تولید ماهیان گرمابی بوده است.

وی در عین حال پیش بینی کرد با توجه به افزایش حجم آب در منابع آبی داخلی و پشت سد‌ها بر اثر بارندگی‌ های اخیر، تولید ماهیان پرورشی در این حوزه‌ها به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد.

عبدالحی، میزان تولید آبزیان با احتساب پرورش ماهی در قفس در سال ۹۷ را ۴۹۰ هزار تن عنوان و خاطر نشان کرد: در سال گذشته ۱۸۹ هزار تن ماهیان گرمابی، ۱۷۴ هزار تن ماهیان سردآبی، ۶۰ هزار تن ماهیان منابع آبی داخلی، ۴۷ هزار تن میگو و ۲۸۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری تولید شد.

وی میزان تولید خاویار پرورشی در سال ۹۷ را ۵۹۷۳ کیلوگرم عنوان کرد.

معاون سازمان شیلات کشور با اشاره به پرورش ماهیان خاویاری در ۲۰ استان، اذعان داشت: در حال حاضر ۱۲۰ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در استان‌هایی مانند کرمان، قم، مرکزی، قزوین و استان‌های ساحلی فعال هستند.

وی رویکرد توسعه آبزی پروری در برنامه ششم توسعه را پرورش آبزیان در استان‌های ساحلی و با استفاده از آب شور و در قفس عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۸۵ درصد تولید آبزیان بالغ بر ۲۷۵ هزار تن در استان‌های ساحلی صورت می‌گیرد.

عبدالحی ادامه داد: طبق برنامه ششم توسعه، این رقم باید به ۸۱۰ هزار تن برسد که ۸۵ درصد آن در استان‌های ساحلی و ۱۶ درصد در استان‌های غیر ساحلی خواهد بود.

وی درباره تسهیلات اعطایی به پرورش دهندگان آبزیان نیز اظهار داشت: در سال ۹۶ نزدیک به ۷۳۰ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار تولید کنندگان آبزی کشور قرار گرفت.

عبدالحی افزود: ارقام مربوط به تخصیص تسهیلات به آبزی پروران در سال ۹۷ هنوز جمع بندی نشده، اما پیش بینی می‌کنیم در سال ۹۸ حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از محل اعتبارات قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری برای توسعه آبزی پروری اختصاص یابد و مشکلی برای فعالیت‌های آبزی پروری وجود ندارد.خبرگزاری صدا وسیما