ایران عمده ترین وارد کننده برنج باسماتی هند

  • 1398/05/06
  • 697 بازدید

مقامات هندی می‌گویند به دلیل کاهش تقاضا میزان صادرات برنج این کشور در سال جاری به کمترین میزان هفت سال گذشته می‌رسد.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌ الملل خبرگزاری فارس، مسئولان هند می‌گویند میزان صادرات برنج در این کشور امسال به کمترین میزان هفت سال گذشته می‌ رسد.

براساس این گزارش دلیل کاهش صادرات برنج در چین افت تقاضای کشورهای آفریقایی است. کاهش صادرات هند به کشورهای رقیب نظیر ویتنام و میانمار کمک خواهد کرد تا صادرات آنها در سال جاری افزایش یابد.

اما کاهش صادرات هند فشار زیادی را روی دولت «مودی» نخست‌ وزیر هند اعمال خواهد کرد. چرا که دولت مجبور است میزان خرید تضمینی کشاورزان را افزایش دهد و همچنین شرایط سختی را در بخش بورس متحمل خواهد شد.

این کشور آسیای جنوبی در سال جاری پیش‌ بینی شده که 10 تا 11 میلیون تن برنج صادر کند. هند در سال 2018 / 2019 به میزان 11.95 میلیون تن برنج صادر کرد که نسبت به مدت مشابه 12 ماه گذشته 7.2 درصد کاهش داشت.

ایران به عنوان خریدار عمده برنج باسماتی هند محسوب می‌شود و هند برنج‌ های غیرباسماتی خود را عمدتا به بنگلادش، نپال و سنگال صادر می‌ کند علاقمندان به برنج باسماتی هند،‌ ایران،‌عربستان و عراق هستند.

در مورد صادرات برنج باسماتی، هند با پاکستان در حال رقابت است؛ اما در مورد برنج‌های غیرباسماتی بیشتر با تایلند، ویتنام و میانمار رقابت می‌کند.خبرگزاری فارس