ماهیان خاویاری در دزفول پرورش داده می‌شوند

  • 1398/05/20
  • 725 بازدید

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان گفت: مجتمع پرورش ماهیان خاویاری در شمال دزفول هفته دولت کلنگ زنی می‌شود و بیش از ۶۰ درصد تولید ماهیان خاویاری کشور را شامل می‌شود.

غلامرضا افتخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه ماهی جزو سبد غذایی مردم محسوب می‌شود، اظهار کرد: شاید شیلات از هر نظر مظلوم واقع شود و بعد از سیلاب خوزستان، ماهیان فرار کرده از مزارع پرورش ماهی، توسط دیگران صید می‌ شدند.

وی با اشاره به اینکه پرورش‌ دهنده‌ های بدون مجوز ماهی بیش‌ ترین خسارت را از سیلاب دیدند، افزود: این واحدها غیرمجاز نیستند بلکه بدون مجوز هستند؛ این پرورش‌ دهندگان بچه ماهی را از شیلات می‌گیرند و تولیدات آنها جزو آمار عملکرد شیلات استان محسوب و تحت نظر دامپزشکی هستند.

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان تصریح کرد: خوزستان در تولید ماهیان گرمابی با مازندران و گلستان رقابت دارد و سال گذشته به دلیل خشکسالی رتبه دوم را کسب کرد اما سه سال ماقبل از آن در رتبه نخست قرار داشت.

افتخاری نسب با اشاره به اینکه اگر امسال بیماری پیش نیاید، یکی از سال‌های پررونق در پرورش ماهیان گرمابی داریم، گفت: شوشتر، شوش و سوسنگرد در بخش پرورش ماهی بیش‌ترین خسارت را از سیلاب دیدند.

وی با اشاره به اینکه سند توسعه شیلات خوزستان توسط یکی از قوی‌ترین مشاوران شیلات در کشور در حال تدوین است، بیان کرد: این سند توسعه طبق آخرین قرار شهریور امسال باید تحویل داده شود چون باید خواسته شیلات، محیط زیست و آب و برق استان را همزمان در نظر بگیرند؛ شهریور بُرش نهایی سند برای شیلات استان ارسال می‌شود و تاکنون ۸۰ درصد اطلاعات در اختیار قرار گرفته است.

طرح‌های جدید شیلات

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان بیان کرد: یکی از سه طرحی که در هفته دولت کلنگ زده می‌شود، مجتمع پرورش ماهیان خاوری در شمال دزفول است که بیش از ۶۰ درصد ماهیان خاویاری کشور را تأمین می‌کند و سردخانه، کارخانه یخ، تولید خوراک دام و ماهی دارد.

افتخاری نسب با اشاره به اینکه طرح فاز دوم برق شهید احمدیان با بیش از ۱۱ میلیارد تومان اعتبار نیز جزو طرح‌های هفته دولت است، ادامه داد: اسکله بندر امام سومین طرح با اعتبار بیش از ۲۰ میلیارد ریال است که هشت ماهه اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از هورمون در مرغداری‌ها برای پرورش مرغ استفاده و کاربرد آن در پرورش ماهی منتفی است، گفت: در بحث پرورش ماهی در قفس تلاش داریم تا با سازمان آب و برق به توافق برسیم ولی آنها به دلیل مباحث زیست‌ محیطی درباره آب شرب دغدغه دارند؛ این در حالی است که سایر استان‌ها از منابع آب شرب برای پرورش ماهی در قفس استفاده می‌کنند.

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان با اشاره به طرح ۳۹۵ هکتاری پرورش میگو هندیجان و اخذ مجوز برای پرورش میگو در چوئبده ادامه داد: سیاست شیلات کاهش هزینه‌ ها و افزایش بهره‌ وری و تولید است؛ پرورش ماهی و میگو در قفس نیز بخشی از سیاست‌ های افزایش تولید و بهره‌ وری است.

افتخاری نسب با تأکید بر اینکه در پرورش ماهیان گرمابی، شیلات از استخرهای خاکی به سمت استخرهای بتنی حرکت کرد، یادآور شد: در طرح‌های جدید پرورش آبزیان به دلیل بیماری لک سفید از روش‌ های جدید استفاده می‌شود تا بتوانیم دو نوبت در سال پرورش میگو داشته باشیم.

بازسازی ذخایر آبزیان

وی خبر داد: در بازسازی ذخایر آبزیان در تالاب‌ها، دریاچه‌ ها و رودخانه‌ ها بیش از ۱۹ میلیون بچه ماهی (گونه‌ های آبی) از فروردین امسال رهاسازی شده و با هماهنگی محیط زیست رها سازی پشت سدها نیز به صورت میانگین سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون بچه ماهی انجام می‌شود.

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان انتقاد کرد: ۱۰ میلیون لارو بچه ماهی در تالاب هورالعظیم رها شده بود اما به دلیل باز کردن دایک مرزی از بین رفتند.

افتخاری نسب در خصوص پرورش ماهی تیلاپیا با اعلام این خبر که سال گذشته ۱۲ هزار تُن ماهی تیلاپیا وارد کشور شده اما ظرفیت تولید ۲۰ هزار تُن است، گفت: چند گونه تیلاپیا داریم که در سیلاب امسال بسیاری از گونه‌ های ماهی مهاجم وارد استخرهای پرورش ماهی شدند؛ گونه ماهی تیلاپیا نوع زیلایی و تیلاپیا پرورشی از گونه نیلی است.

وی با اشاره به اینکه یکی از راه‌ های نابودی تیلاپیا زیلی پرورش رقیب است، ادامه داد: در خوزستان به دلیل تنوع بالای ماهی اگر تیلاپیا هم باشد صرف‌نظر از بحث اقتصادی شاید ذائقه افراد چندان تغییر نکند؛ تیلاپیا ضرر ندارد و پرورش آن رونق اقتصادی دارد و یکی از عوامل کاهش ماهی صبور وجود گونه ماهی تیلاپیا زیلی و خشکسالی است.

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان با اشاره به اینکه صید ماهی با شوک الکتریکی مجاز نیست و یکی از دغدغه‌ های شیلات عدم ماهیگیری به این روش است، گفت: با محیط زیست در این خصوص جلساتی برگزار شده چون صیادان اعتراض دارند که استفاده از این روش موجب از بین رفتن ذخایر می‌شوند؛ در این راستا حتی دستورالعمل برای برخورد با افراد خاطی تهیه شده است.

افتخاری نسب در پایان با اشاره به فعالیت چهار کارخانه غذای ماهی در خوزستان و نبود مشکل در این زمینه عنوان کرد: ۲۰۷ تعاونی داریم که تنها ۳۰ آنها به تولید رسیده‌اند.خبرگزاری صداوسیما