صادرات نانو پودر کربنات کلسیم ایرانی با استاندارد جهانی

  • 1398/10/07
  • 597 بازدید

محققان یکی از شرکت‌ های نانویی، بعد از تولید آزمایشی پودر نانو ذرات کربنات کلسیم، در حال راه‌اندازی دو خط تولید برای تولید انبوه این نانو پودر مطابق با استانداردهای جهانی هستند تا بتوانند این محصول را به خارج از کشور صادر کنند.

به گزارش ایسنا، یکی از شرکت‌ های نانویی که به تازگی گواهی نانو مقیاس پودر نانو ذرات کربنات کلسیم خود را دریافت کرده است، پس از تولید موفق آزمایشی این محصول، دو خط تولید به ظرفیت ۲۰ هزار تن در سال را در دست راه‌اندازی دارد.

اصغر معماری فرد، از مدیران این شرکت با بیان این‌ که ۸۵ درصد از مراحل نصب و راه‌اندازی این خط تولید به پایان رسیده و پیش‌ بینی می‌شود به‌ زودی این دو خط تولید به بهره‌ برداری برسد، اظهار کرد: هدف اصلی ما صادرات است؛ چرا که این محصول مزیت رقابتی در بازارهای جهانی را داراست.

وی‌ دلیل ایجاد دو خط تولید به صورت همزمان برای تولید انبوه پودر نانوذرات کربنات کلسیم را بازار وسیع این ماده در کشور عنوان کرد و افزود: در حال حاضر بازار به شدت به این ماده نیاز دارد، صنایع مختلفی نظیر پلاستیک، لاستیک، دارو، مواد غذایی، پتروشیمی، آب، کشاورزی و بهداشت از این ماده مصرف می‌کنند و بررسی‌ ها نشان می‌ دهد که این نانوذرات در حال حاضر به صورت وارداتی تامین می‌شود.

معماری‌فرد حجم نیاز کشورهایی که هم‌ تراز ایران هستند را سالانه نیم‌کیلو برای هر نفر دانست و یادآور شد: بنابراین در ایران نیز مصرف این ماده با حجم بالایی انجام می‌شود. برای پاسخ به این نیاز، اقدام به راه‌اندازی دو خط تولید کردیم. ۸۵ درصد از ماشین‌آلات این خط تولید از تجهیزات ایرانی بوده و ۱۵ درصد نیز از خارج از کشور وارد شده است. هدف‌ گذاری ما در این پروژه صادرات است و دلیل این امر آن است که این محصول مزیت‌ های رقابتی در بازار خارج از کشور را دارد.

این محقق فراوانی ماده اولیه برای تولید این محصول در ایران، کیفیت بالا در سطح استانداردهای بین‌المللی و پایین بودن قیمت نانو پودر کربنات کلسیم در کشور را از مزایای این محصول نانویی ذکر کرد و ادامه داد: ما سابقه تعامل با شرکت‌ های اروپا برای فروش مواد شیمیایی مختلفی را داریم، بنابراین برای فروش و بازاریابی کار سختی در پیش نیست و از اعتبار موجود می‌توان استفاده کرد.

نانوپودر کربنات کلسیم به عنوان افزودنی یا پرکننده در محصولات مختلف قابل استفاده است. این ماده می‌تواند جایگزین برخی مواد فعلی شده و در نهایت عملکرد محصول نهایی را ارتقاء دهد.خبرگزاری ایسنا