تولید روزانه ۴۰۰ تن قارچ خوراکی در کشور

  • 1399/02/24
  • 502 بازدید

رییس هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان قارچ‌های خوراکی گفت: تولید روزانه قارچ خوراکی در کشور به دلیل شرایط موجود کاهش پیدا کرده، اما با این وجود روزانه ۴۰۰ تن از این محصول در کشور تولید می‌شود.

محمد حسن افشار در گفت ‌وگو با میزان درخصوص وضعیت پرورش قارچ خوراکی در کشور اظهار کرد: پرورش قارچ در چند سال گذشته در کشور به دلیل تامین مواد اولیه همچون خوراک گندم و کود مرغی رونق پیدا کرده است و تمام نیاز‌های داخل توسط کشت و تولید داخلی برآورده می‌شود.

وی افزود: تمام بذری که برای تولید و پرورش قارچ استفاده می‌شوند، بالاترین کیفیت ممکن را دارند و تماما در داخل تولید می‌شوند که از این بابت نیز هیچ کمبودی احساس نمی‌شود.

رییس هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان قارچ‌های خوراکی بیان کرد: راه اندازی سالن پرورش قارچ نیازمند سرمایه اولیه زیادی است به طوری که هم اکنون برای راه اندازی کوچک ‌ترین واحد تولیدی با ۸ سالن مجزا، به حدودا ۴ میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

افشار ادامه داد: هم اکنون قیمت تمام شده هر کیلو قارچ خوراکی ۱۲ هزار تومان است که در بازار‌های تهران تا ۱۶ هزار تومان فروخته می‌شود.

وی تصریح کرد: سرانه مصرف قارچ نیز طی سال‌های گذشته افزایش یافته است و همین موضوع باعث شد تا اخیرا سرمایه ‌های زیادی در زمینه تولید و پرورش قارچ خوراکی جذب شوند.

رییس هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان قارچ‌ های خوراکی مطرح کرد: افزایش سرمایه گذاری و فعالیت در این صنعت موجب شد تا ضمن افزایش میزان تولید در سال‌های گذشته، قارچ خوراکی ایرانی با کیفیت در بازار‌های جهانی شناخته و عرضه شود.

افشار عنوان کرد: در سال ۹۸ بیش از ۱۶۰ هزار تن قارچ خوراکی در کشور تولید و از این میزان حدود ۲۵ هزار تن به کشور‌های مختلف صادر شد.

وی خاطر نشان کرد:حدود ۲۰ درصد از تولیدات قارچ داخلی به کشور‌های مختلف صادر می‌شود و حدود ۲۵ درصد از این میزان برای تهیه غذا‌های آماده و صنایع تبدیلی استفاده می‌شود و مابقی به صورت خام در بازار‌های کشور عرضه می‌شود.

رییس هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان قارچ‌های خوراکی افزود: تولید قارچ در روز‌های معمول حدود ۶۰۰ تن است، اما در این ایام و باتوجه به شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل ‌های بهداشتی تولید روزانه قارچ به ۴۰۰ تن رسیده است.

افشار گفت: هم اکنون واحد‌های تولیدی با ۶۰ الی ۷۰ درصد ظرفیت‌ ها و نیرو‌های خود کار تولید را انجام می‌ دهد، اما با این وجود نیز هیچ کمبودی در بازار احساس نمی‌شود.خبرگزاری میزان