هزینه تولید شیرخام با نرخ فروش همخوانی ندارد

  • 1399/03/31
  • 405 بازدید

مدیرعامل اتحادیه دامداران گفت: با وجود افزایش قیمت نهاده‌های دامی، نرخ خرید شیرخام از دامدار سنخیتی با هزینه‌های تولید ندارد.

سعید سلطانی مدیرعامل اتحادیه دامداران با انتقاد از نابه سامانی بازار نهاده‌های دامی اظهار کرد: با توجه به کمبود نهاده‌ های دامی، قیمت در بازار به شدت بالاست.

وی افزود: در حال حاضر هر کیلو ذرت با نرخ ۲ هزار و ۷۰۰ تومان، کنجاله سویا ۵ هزار و ۸۰۰ تومان و جو ۲ هزار و ۲۰۰ تومان در بازار سیاه عرضه می‌شود، در حالیکه نرخ مصوب کنجاله ۲ هزار و ۴۵۰ تومان، ذرت یک هزار و ۵۰۰ تومان و جو یک هزار و ۳۵۰ تومان است.

سلطانی ادامه داد: با وجود افزایش هزینه ‌های تولید، قیمت تمام شده هر کیلو شیرخام بدون احتساب سود برای دامدار ۳ هزار و ۱۰۰ تومان است، در حالیکه به سبب شیوع ویروس کرونا و افت تقاضا در بازار بین یک هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار و ۴۰۰ تومان از دامداران خریداری می‌شود.

مدیر عامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه قیمت خرید شیرخام از دامدار با هزینه تمام شده تولید سنخیتی ندارد، گفت: اتحادیه بر مبنای قیمت تمام شده از سازمان حمایت تقاضای افزایش قیمت شیرخام را کرده که متاسفانه این امر تاکنون محقق نشده است.

به گفته سلطانی، با وجود افزایش هزینه ‌های تولید، اگر تغییری در نرخ شیرخام ایجاد نشود، دامداران چاره‌ای جز کشتار دام هایشان ندارند، این در حالی است که در شرایط فعلی تحریم نباید از تولید غافل شد.

مدیر عامل اتحادیه دامداران ادامه داد: باوجود اهمیت بالای تولید در شرایط فعلی تحریم باید همه جانبه از تولید کنندگان حمایت شود چرا که در زمینه دامپروری تولید به سهولت به دست نیامده است و نباید به دلیل کمبود بودجه وقت را هدر دهیم.

این مقام مسئول در پایان درباره تاثیر افزایش قیمت لبنیات بر کاهش سرانه مصرف تصریح کرد: در برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه قرار شد با ارائه راهکار‌هایی سرانه مصرف افزایش یابد چرا که این امر در کاهش هزینه‌ های درمان نقش بسزایی دارد.خبرگزاری ایلنا02632774346
پیغام گیر09912691152
پیغام گیر09912691152