برند سازی و بسته‌ بندی مطلوب حلقه مفقوده صنعت چای

  • 1399/05/07
  • 589 بازدید

برند سازی و بسته ‌بندی مطلوب یکی از حلقه‌ های مفقوده صنعت چای است که توجه به آن می‌تواند مصرف و صادرات چای ایرانی را افزایش دهد.

با اینکه چایکاران کشور همواره با مشکلاتی مثل هزینه بالای تولید، غیراقتصادی و خرد بودن اراضی، بازار فروش نامناسب محصولات، قیمت پایین خرید محصول و واردات بی‌ رویه مواجه بوده‌اند، آمارهای گمرک از صادرات ۵۷۵ تن چای ایرانی به ارزش ۴۹۳ هزار و ۷۸۵ دلار حکایت دارد.

بنا براین گزارش واردات چای در شرایطی که ایران یکی از تولید کنندگان برتر چای دنیا محسوب می‌شود، همواره محل اعتراض چایکاران کشور بوده است.

آمار سال‌های گذشته گمرک بیانگر این است که میزان واردات سالانه چای به کشور بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تن بوده و به گفته روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک، طی ۳‌ ماه ابتدای امسال نیز ۱۴ هزار و ۳۵۴ تن چای خارجی به کشور وارد شده است.

سطح زیر کشت چای در کشور بیش از ۲۸ هزار هکتار است و بیش از ۷هزار هکتار از اراضی چایکاری به ‌دلیل عدم‌ قابلیت بهره ‌برداری اقتصادی از گردونه تولید خارج شده و در خطر تغییر کاربری یا تبدیل به مخروبه و جنگل قرار دارند.

به اعتقاد کارشناسان برند سازی و بسته ‌بندی مطلوب یکی از حلقه ‌های مفقوده صنعت چای کشور است که توجه به آن می‌تواند مصرف و صادرات چای ایرانی را افزایش دهد.خبرگزاری تسنیم