سبزوارپیشگام درپرورش و تولید ماهی خاویار

  • 1400/02/06
  • 596 بازدید

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: این شهرستان، پیشگام پرورش و تولید ماهی خاویار در استان خراسان رضوی است و حتی برخی محصولات خود در این حوزه را به مازندران هم صادر می‌کند.

علی‌اصغر امانیان مدیر جهاد کشاورزی سبزوار بیان کرد: هم‌اینک فعالیت اقتصادی تخصصی واحدهای پرورش ماهی مستقر در سبزوار شامل ۲ شاخه پرواربندی ماهی خاویار و استحصال تخم خاویار است. 


وی به فعالیت چهار واحد پرورش ماهی خاویار در سبزوار اشاره کرد وگفت: این واحدها که در طول سال به پرورش این نوع ماهی مشغول هستند، در فصل برداشت اقدام به جمع‌آوری محصول کرده و آن را روانه بازار مصرف می‌کنند.


امانیان اظهارکرد: حاصل فعالیت امسال چهار مزرعه پرورش ماهی خاویار در این شهرستان تولید و برداشت هشت هزار کیلوگرم گوشت ماهیان خاویاری بوده است. 


وی افزود: مزارع چهارگانه پرورش ماهی خاویار در سبزوار علاوه بر تولید گوشت این نوع ماهی، اقدام به صدور برخی محصولات خود به دیگر استانهای کشور می‌کنند. 


امانیان یاد آور شد: ۲۲ قطعه ماهی مولد خاویار امسال در همین چارچوب از سبزوار به مازندران صادر شد.


وی ادامه داد: صدور این تعداد ماهی خاویار پرورش یافته در مزارع سبزوار از گونه "سیبری" که هریک افزون بر ۲۲ کیلوگرم وزن دارند با هدف استحصال تخم خاویار در استان شمالی کشورمان صورت گرفت.  


مقام مسئول همچنین به ظرفیت قابل توسعه این شهرستان در حوزه شیلات اشاره و بیان کرد: عملیات ساخت "شهرک آبزی‌پروری و پرورش ماهیان خاویاری" با تکیه بر همین ظرفیت در سبزوار آغاز شده است.


وی گفت: عملیات ساخت شهرک آبزی‌پروری و پرورش ماهیان خاویاری سبزوار با حمایت‌ دولت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینی به وسعت شش هکتار در جریان است. 


مدیر جهاد کشاورزی سبزوار اذعان کرد: ظرفیت تولید اسمی این شهرک حوزه شیلات سبزوار با استفاده از آب رودخانه کال‌شور سالانه تولید ۶۰ تن گوشت ماهی و ۱.۵ تن تخم خاویار است. 


این شهرستان با تولید سالانه سه هزار و ۳۰۰ تن انواع ماهیان سردابی و گرمابی، حدود ۳۰ درصد از کل حجم محصولات شیلات خراسان رضوی را تولید می‌کند. 


سبزوار بر این اساس ظرف سالهای اخیر رتبه نخست تولید شیلات را در سطح استان خراسان رضوی به خود اختصاص داده است. 


 
مرجع صنایع غذایی و کشاورزی ایران