سرانه مصرف آبزیان در کشور افزایش یافت

  • 1400/05/12
  • 656 بازدید

رئیس سازمان شیلات کشور گفت: مجموع صید کشور از ۵۱۴ هزار تن در سال ۹۲ به حدود ۷۰۰ هزار تن در سال گذشته رسید.

نبی‌الله خون‌ میرزایی رئیس سازمان شیلات کشور بیان کرد: مجموع صید کشور در سال ۹۲ نزدیک به ۵۱۴ هزار تن بود که در سال ۹۹ این میزان به حدود ۷۰۰ هزار تن رسید که بخش عمده آن، صید فراساحلی است که به‌طور عمده از اقیانوس هند انجام می‌شود.


مقام مسئول گفت: در سال‌های گذشته اقدامات بی‌سابقه‌ای در حوزه شیلات کشور از جمله سرمایه‌گذاری در این بخش انجام شده، به‌ طوری که میانگین سرمایه‌گذاری در بخش شیلات کشور ۲ برابر شده است.


وی افزود: اکنون در حوزه صید و صیادی بیش از ۱۴۰ هزار نفر با بیش از ۱۱ هزار فروند شناورهای صیادی مشغول به کار وجود دارد.


به گفته او، با وجود شرایط دشوار وظیفه تأمین امنیت غذایی که بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است، به نظر می‌رسد، سایر ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط باید در بخش توسعه صید فراساحلی و آبزی‌پروری و افزایش سرمایه‌گذاری در این بخش با سازمان شیلات ایران همکاری کنند.


خون‌ میرزایی با اشاره به افزایش سرانه مصرف آبزیان به ۱۳.۵ کیلوگرم در سال گذشته تصریح کرد: در سال‌های اخیر با اقدامات انجام شده، روند مصرف سرانه آبزیان افزایشی شده است که امیدواریم که بیش از اینها افزایش پیدا کند؛ زیرا آبزیان غذاهای فراسودمند هستند و نقش مهمی در پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها دارند.


او مهم‌ترین رکن افزایش مصرف آبزیان در کشور را درجه نخست، افزایش تولید اعلام کرد و گفت:  تقاضا برای مصرف آبزیان در سال‌های اخیر رو به افزایش رفته است، به دلیل اینکه مردم شناخت بیشتری نسبت به ارزش غذایی آبزیان پیدا کرده‌اند.


رئیس سازمان شیلات کشور یادآور شد: رویکرد جدی سازمان شیلات ایران با وجود افزایش قیمت هزینه‌های تمام شده تولید در کشور در سال‌های اخیر این بود که متناسب با سبد غذایی خانوارهای مختلف که درآمدهای متفاوت دارند، آبزیان ارائه کند، به‌طوری که با افزایش تولید ماهیان ارزان قیمت از جمله تیلاپیا اقشار کم درآمد می‌توانند از مصرف آبزیان بهره‌مند شوند.


 
مرجع صنایع غذایی و کشاورزی ایران