خرید ۱۲۲ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمال کشور

  • 1400/06/22
  • 602 بازدید

رئیس سازمان چای کشور از خرید ۱۲۱ هزار و ۹۳۰ تن برگ سبز چای تا پایان برداشت تابستانه از چایکاران شمال خبر داد و گفت: مقدار خرید سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد افزایش داشته است.

حبیب جهانساز رئیس سازمان چای، در لاهیجان با بیان اینکه خرید تضمینی برگ سبز چای از اول اردیبهشت ماه امسال آغاز شده است، تصریح کرد: تا پایان برداشت تابستانه، بیش از ۶۹۳ میلیارد تومان از چایکاران توسط ۱۶۲ کارخانه فعال خریداری شده که از این مقدار ۴۸ درصد برگ سبز درجه یک و ۵۲ درصد برگ سبز درجه دو است.


جهانساز بیان کرد: تاکنون ۷۷ درصد مطالبات چایکاران پرداخت شده که این میزان معادل ۵۳۴ میلیارد تومان می باشد.


وی از برداشت پاییزه برگ سبز چای از مهر ماه خبر داد و افزود: تاکنون ۲۷ هزار و ۴۳۵ تن چای خشک استحصال شده است.


رئیس سازمان چای با اشاره به نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک امسال ۶ هزار و ۶۹۰ تومان و درجه دو، ۴ هزار و ۷۸۱ تومان، اذعان کرد: قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک امسال در مقایسه با سال گذشته، به صورت میانگین ۴۵ درصد افزایش یافته است.


وی با اشاره به اینکه برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد، گفت: چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خرداد ماه و چین پاییزه در شهریور شروع و تا پایان مهرماه انجام می شود.


استان های گیلان و مازندران، ۵۵ هزار چایکار دارد. باغ های چای در استان های گیلان و مازندران ۲۶ هزار هکتار است که میزان زیرکشت هر سال متفاوت است. ۹۰ درصد باغ های چای در استان گیلان و ۱۰ درصد در استان مازندران قرار دارد.


شهرستان لاهیجان به عنوان پایتخت چای ایران با جمعیت ۱۶۷ هزار نفری در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای و پژوهشکده چای کشور در این شهرستان قرار گرفته است.پایگاه خبری عصرکشاورزی