صادرات طلای سرخ افزایش یافت

  • 1400/07/06
  • 443 بازدید

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: بنابر آمار پنج ماهه گمرک، صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته است.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران اظهار کرد: هم اکنون حداقل قیمت هر کیلو زعفران ۸ میلیون تومان و حداکثر ۱۶ میلیون تومان است‌.


وی قیمت کنونی هر کیلو زعفران دسته را ۸ میلیون تومان، زعفران پوشال را ۱۰ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، زعفران سرگل را ۱۱ تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، زعفران نگین را ۱۲ تا ۱۴ میلیون تومان و زعفران سوپر نگین را ۱۴ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۶ میلیون تومان اعلام کرد و افزود: هم اکنون حداقل هر مثقال زعفران ۵۰ هزار تومان و حداکثر ۸۵ هزار تومان است.


ضرورت اعلام هر چه سریع تر قیمت حمایتی زعفرانمیری، با اشاره به اینکه صادرات کماکان در حال انجام است،تصریح کرد: بنابر آمار پنج ماهه گمرک، صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته است و همواره پیش بینی می شود که میزان صادرات بیش از مدت مشابه سال قبل خواهد بود.


وی درباره آینده بازار زعفران گفت: با توجه به آنکه قرار است دولت قیمت ها را اعلام کند و به صادرکنندگان و خریداران تسهیلات بدهد، بنابراین‌ نمی توان پیش بینی راجع به بازار داشت، اما قرار است قیمت های اعلامی بیش از نرخ فعلی باشد تا برای تولیدکننده مقرون به صرفه باشد.


نایب رئیس شورای ملی زعفران درباره تاثیر خشکسالی بر گیاه زعفران افزود: با توجه به آنکه زعفران گیاه زیرزمین است و هم اکنون زمین زعفران با زمین بایر تفاوتی ندارد و همواره طی ۱۰ روز آینده جوانه بیرون می آید، از این رو تا پایان فصل برداشت نمی توان برآورد دقیقی از تولید داشت. هر چند به واسطه خشکسالی و تقلیل آب قنات، تولید نسبت به سال قبل کاهش خواهد داشت.


میری در پایان اذعان کرد: با توجه به آنکه تا فصل برداشت زمان زیادی باقی نمانده، از این رو تقاضا داریم که دولت هر چه سریع تر قیمت حمایتی زعفران را اعلام کند تا کشاورزان با انگیزه بیشتری به سمت و سوی برداشت بروند‌.باشگاه خبرنگاران جوان