فصل صید در سواحل گیلان آغاز شد

  • 1400/07/20
  • 645 بازدید

مدیرکل شیلات استان گیلان از آغاز رسمی فصل صید در استان گیلان خبر داد و گفت: از امروز سه شنبه ۲۰ مهر صید ماهیان استخوانی در سواحل گیلان آغاز شد و در ۱۵ فرودین ماه سال ۱۴۰۱ با پایان فصل صید ، صیادان تورهای خود را از دریا جمع می کنند.

عظیم مدبری مدیرکل شیلات استان گیلان بیان کرد: امسال ۱۷۷ میلیون قطعه انواع بچه ماهیان خاویاری و استخوانی در سواحل گیلان رها سازی شدند که از این تعداد یک میلیون قطعه بچه ماهیان خاویاری و مابقی را انواع ماهیان استخوانی مانند سفید، کولمه، سوف، سیم و انواع کولی ها تشکیل می دهند.


مقام مسئول تصریح کرد: شیلات استان گیلان در سال جاری به لحاظ تعداد گونه بازسازی شده و میزان بچه ماهیان رها سازی شده در استانهای شمالی مقام نخست را کسب کرده است .


گیلان از کانون های صیادی در شمال کشور است و چهار هزار صیاد در قالب ۵۱ شرکت تعاونی پره از ۲۰ مهر تا ۱۵ فروردین ماه سال بعد در ۳۰۰ کیلومتر آب های ساحلی استان به صید ماهی می پردازند.


روش صید پره، شیوه ای است که در آن تور آماده به کمک یک کرجی بصورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل تا عمق ۱۴ متری دریا پهن می شود.


تور مورد استفاده از ۱۱ تکه پره با اندازه های مختلف به هم دوخته شده، تشکیل شده و عمل کشش تور در گذشته توسط نیروی انسانی و در حال حاضر با استفاده از نیروی تراکتور انجام می شود.


به گفته کارشناسان بیش از ۹۵درصد ماهیانی که هم اکنون در سه استان گیلان، مازندران و گلستان صید می شود، حاصل تکثیر و رهاسازی مراکز بازسازی ذخایر سازمان شیلات است.خبرگزاری ایرنا