قیمت کیوی افزایش یافت/ بازار روسیه را از دست دادیم

  • 1400/09/06
  • 332 بازدید

رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: باغداران برای اینکه سریع‌تر محصول خود را روانه بازار کنند کیوی را زمانی‌که هنوز قند آن نرسیده برداشت می‌کنند و همین مسئله باعث شد که بازار روسیه را از دست بدهیم.

مصطفی دارایی‌نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان، با بیان اینکه کیوی در شهرهای شمالی تولید می‌شود،تصریح کرد: کیوی استان گیلان به ویژه آستارا و تالش نسبت به دیگر شهرها مرغوبیت بیشتری دارد. باید بگویم که 90 درصد از باغات تالش به تولید کیوی اختصاص دارد.


به گفته وی، در فصل بهار استان مازندارن کیوی مرغوبی تولید می‌کند که قابلیت صادرات دارد.


مقام مسئول با اشاره به بالا رفتن نرخ کیوی در بازار داخلی، تاکید کرد: باغداران قیمت کیوی را روی درخت بین 10 تا 12 هزار تومان اعلام کردند و همین مسئله باعث شد تمایل برای خرید این محصول کم شود تا جایی که ماه آذر هنوز محصول سر درخت چیده نشده است. اما تجربه بازار به ما ثابت کرده است که در روزهای آینده قیمت این محصول شکسته خواهد شد .


وی اذعان داشت: باغدار باید اجازه بدهد تا قند کیوی برسد و کیوی را زمانی که هنوز ترش است برداشت نکند. ما همواره به باغداران توصیه می‌کنیم که زمان برداشت را تعویق بیاندازند اما متاسفانه دلال‌ها برای اینکه نرخ خرید شکسته شود باغداران را ترغیب می‌کنند که زودتر از زمان مشخص محصول چیده می‌شود.


رئیس اتحادیه بارفروشان، با اشاره به کشورهای هدف صادراتی، یادآور شد: کیوی به هند، افغانستان، پاکستان و روسیه صادر می‌شود. قند کیوی باید به 6.5 تا 7.5 درصد برسد تا محصول قابلیت صادراتی پیدا کند اما همانگونه که اشاره کردم کیوی زودتر از زمان برداشت شد از این‌رو این محصول بازارپسندی خود را برای روسیه از دست داد. مسدود کردن مسیر ترانزیتی ایران به روسیه از سوی جمهوری آذربایجان کاهش صادرات کیوی به روسیه را تشدید کرد.


دارایی‌نژاد بابیان اینکه کیوی از تالش بارگیری می‌شود، تصریح کرد: کیوی دوقلو و کم قالب ما به هند صادر می‌شود.


وی با اشاره به بالا رفتن نرخ کیوی در میدان میوه و تره‌بار، گفت: قیمت کیوی هایوارد طلایی با توجه به کیفیتی که دارد در میدان بین 12 تا 18 هزار تومان خرید و فروش شد.


این فعال اقتصادی با بیان اینکه کیفیت کیوی در سال جاری نسبت به سال گذشته کمتر شده است، بیان کرد: سال گذشته به محصول هورمون داده می‌شد در نتیجه وزن کیوی سال گذشته بالای 100 گرم بود و گاهی به 180 تا 200 گرم هم می‌رسید اما در سال جاری کیفیت و وزن کیوی کاهش پیدا کرده است.


وی در پاسخ به این پرسش که کیوی میوه‌ای است که می‌توان آن را نارس برداشت و به آن زمان داد که برسد پس می‌توان آن را برداشت و در سردخانه‌ها دپو سپس آن را صادر کرد؟ گفت: بله کیوی هر چقدر که بیشتر بماند نرم‌تر و شیرین‌تر می‌شود اما هزینه نگهداری آن در سردخانه بالاست از این‌رو تمایل چندانی برای نگهداری آن در سردخانه‌ها وجود ندارد.


 
خبرگزاری ایلنا02632774346
پیغام گیر09912691152
پیغام گیر09912691152