پرداخت ۹۸ درصد مطالبات چایکاران/ ۱۳۷ هزار تن برگ سبز چای تولید شد

  • 1400/09/25
  • 612 بازدید

رئیس سازمان چای کشور از تولید ۱۳۷ هزار تن برگ سبز چای در سال جاری خبر داد و گفت: ۹۸ درصد مطالبات چایکاران تاکنون پرداخت شده است.

رئیس سازمان چای کشور اظهارکرد: امسال بهای برگ سبز چای بالغ بر ۷۶۰ میلیارد تومان شد.


مقام مسئول، میزان تولید برگ سبز چای در سال جاری را ۱۳۷ هزار تن عنوان کرد و افزود: از این میزان ۱۳۵ هزار تن خرید تضمینی و بقیه خرید به صورت آزاد بوده است.


وی کل مبلغ پرداختی مطالبات چایکاران بابت بهای خرید تضمینی برگ سبز چای را حدود ۷۴۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.


جهانساز تصریح کرد: تاکنون ۱۰۰ درصد سهم دولت از بهای خرید تضمینی برگ سبز چای و حدود ۹۶ درصد سهم کارخانجات چای به چایکاران پرداخت شده است و مابقی پول چایکاران نیز به زودی در اختیارشان قرار می‌گیرد.


وی درباره پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به حوزه چای کشور تاکید کرد: طی امسال چایکاران و کارخانجات چای در کل ۴۵ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت دریافت کرده‌اند. و از این مبلغ ۳۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات سرمایه در گردش توسط صندوق تخصصی چای برای مواردی همچون احیای باغات، انواع هرس‌ها و خرید ماشین‌های کشاورزی و ماشین‌های حمل و نقل و ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان نیز تسهیلات سرمایه‌ای برای عملیات به زراعی تامین شده است.


جهانساز بیان داشت: تسهیلات سرمایه در گردش با کارمزد ۴ درصد و دوره بازگشت یک ساله و تسهیلات سرمایه‌ای با کارمزد ۴ درصد و دوره بازگشت ۴ ساله به چایکاران و کارخانجات چای پرداخت می‌شود.


وی میزان تولید چای خشک در سال جاری را ۳۱ هزار تن عنوان کرد و گفت: این میزان تولید نسبت به سال ۹۹ حدود ۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.


 رئیس سازمان چای کشور، با بیان اینکه در جهان سالانه نزدیک به پنج میلیون تن چای تولید می‌شود، یادآور شد: ایران در رتبه دوازدهم تولید چای در جهان قرار دارد و چای ایران جزو چای‌های مطلوب و خوب جهان و عاری از آلاینده‌ها، بیماری و باقیمانده سموم است.
وزارت جهاد کشاورزی