تولید ۳۰ هزار تن چای خشک در کشور

  • 1401/02/26
  • 481 بازدید

مدیراجرایی سندیکای چای گفت: با استمرار شرایط مساعد جوی پیش بینی می شود که تولید چای خشک همانند پارسال به ۳۰ هزار تن برسد.

 صادق حسنی مدیراجرایی سندیکای چای بیان کرد: سالانه ۸۰ تا ۹۰ هزار تن چای خشک در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد که ۳۰ هزار تن از این‌ میزان در داخل و مابقی واردات تامین می‌شود.

حسنی اذعان داشت:بنابر آمار اعلامی سازمان چای، سطح باغات چای کشور ۱۸ هزار هکتار است که همه ساله بخشی از باغات به چرخه تولید باز می‌گردند و ۵ تا ۶ هزار هکتار از باغات رها شده برای احیا نیازمند حمایت دولت به صورت بلاعوض است.

مقام مسئول افزود: با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی، دستمزد کارگران و سایر هزینه های تولید پیش بینی می شود که قیمت چای خشک تولیدی تغییر کند. همچنین با توجه به پراکندگی باغات در گیلان و مازندران بخشی از باغات تغییر کاربری دادند که با حمایت دولت و اعطای تسهیلات بلاعوض به چرخه تولید باز می‌گردد که این امر در کاهش واردات تاثیر بسزایی دارد.

بنابر اعلام سازمان چای، امسال قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک با افزایش ۳۷.۵ درصد، ۹ هزار و ۲۰۰ تومان و برگ سبز درجه ۲ با ۴۸.۵ درصد افزایش ۷ هزار و ۱۰۰ تومان است.باشگاه خبرنگاران جوان