برنج در فهرست بعدی ممنوعیت صادراتی هند

  • 1401/03/09
  • 600 بازدید

دولت هند در حالی که صادرات گندم و شکر را برای تأمین نیاز داخلی محدود کرده است اکنون به فکر ایجاد محدودیت‌هایی برای صادرات برنج افتاده است.

 شبکه خبری بلومبرگ نوشت برنج شاید در فهرست بعدی سیاست حمایتگری غذایی دولت هند بعد از اعمال محدودیت برای صادرات گندم و شکر باشد.

محدود شدن  بازارهای جهانی را شوکه کرد اما هند بزرگترین صادرکننده برنج در جهان است و هرگونه اختلال در صادرات برنج هندی می‌تواند تاثیری ویرانگر بر امنیت غذایی جهان داشته باشد، میلیون‌ها نفر را به کام گرسنگی بکشاند و فشارهای تورمی در بازار جهانی غذا را افزایش دهد.

رایکا پیپلانی، اقتصاددان بانک یس در این زمینه گفت: دولت هند تاکنون محدودیت‌هایی را بر صادرات گندم و شکر وضع کرده است و محدود کردن صادرات برنج نیز قطعی است فقط این که چه زمانی چنین تصمیمی گرفته شود مشخص نیست.

بر اساس این گزارش هند بزرگترین صادرکننده برنج در جهان است و ۴۰ درصد تجارت جهانی برنج مربوط به تولیدات این کشور است.

به گفته منابع هندی، کمیته وزارتی هند که قیمت کالاهای اساسی در این کشور را بررسی می‌کند وضعیت ذخایر برنج در هند را مورد بحث قرار داده است و با توجه به وجود ذخایر عظیم برنج تصمیم گرفته است در شرایط فعلی هیچ محدودیتی برای صادرات این محصول درنظر نگیرد.

اما پورنیما وارما، استاد موسسه مدیریت کشاورزی هند گفت: امکان محدود کردن صادرات برنج هندی وجود دارد. شاید دولت به این نتیجه برسد که برای مقابله با افزایش قیمت نان و تأمین امنیت داخلی، مصرف برنج را جایگزین گندم کند.

برنج و گندم ارتباط نزدیکی با هم در رژیم غذایی هند و همچنین در برنامه کمک غذایی دولت هند دارند. خرید گندم برای برنامه کمک غذایی هند نصف سال گذشته بوده است و مقامات هندی درنظر دارند به جای گندم، برنج ارزان تولید داخل را در میان مردم گرسنه خود توزیع کنند. ذخایر کافی برنج در هند برای این کار وجود دارد و قیمت برنج برخلاف گندم در این کشور ثابت مانده است.

به عقیده تحلیلگران، اگر هند محدودیت‌هایی برای صادرات برنج وضع کند دیگر صادرکنندگان برنج مثل ویتنام نیز ممکن است چنین کاری را انجام دهند همچنان که در جریان بحران غذایی سال ۲۰۰۸ شاهد بودیم. آسیا ۹۰ درصد برنج دنیا را تولید و البته مصرف می‌کند.

در جریان سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ قیمت گندم در هند بسیار بالا رفت و مقامات هندی مجبور شدند صادرات این محصول را محدود کنند. دولت، برنج بیشتری برای توزیع در میان مردم خود به جای گندم خریداری و برای تضمین دسترسی خود به ذخایر برنج ارزان صادرات برنج غیرباسماتی را در اکتبر ۲۰۰۷ ممنوع کرد.

بر اساس این گزارش اکنون تصمیم دولت هند برای محدود کردن صادرات برنج به این بستگی دارد که روند رشد قیمت مواد غذایی در هفته‌های آینده چگونه پیش خواهد رفت. به علاوه کشت جدید برنج در این کشور به زودی آغاز می‌شود و میزان برداشت محصول به آب و هوا بستگی دارد. اگر شرایط آب و هوایی مساعد نباشد و قیمت‌ها بالا برود آن گاه احتمال دارد صادرات محدود شود.

هند هر سال بیش از ۲۰ میلیون تن برنج به بازار جهانی صادر می‌کند. برنج باسماتی یکی از اقلام پرطرفدار برنج هند است. این کشور در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ بالغ بر ۳.۹۵ میلیون تن برنج باسماتی و ۱۷.۲۶ میلیون تن برنج غیرباسماتی به سراسر دنیا از آمریکا و اروپا گرفته تا خاورمیانه صادر کرده است.خبرگزاری ایرنا