کاهش ۱۴ درصدی خرید تضمینی برگ سبز چای

  • 1401/05/01
  • 438 بازدید

مدیراجرایی سندیکای چای گفت: از ابتدای فصل برداشت تا ۲۴ تیر، ۸۰ هزار تن برگ سبز چای خرید تضمینی شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد کاهش داشته است.

 صادق حسنی مدیراجرایی سندیکای چای بیان کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تا ۲۴ تیرماه، ۸۰ هزار تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۶۸۰ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: ۴۹۰ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران معادل ۷۰ درصد بهای برگ سبز خریداری شده به حساب چایکاران واریز شده است.

مقام مسئول تصریح کرد: امسال قیمت چای ۱۰ تا ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است به طوریکه حداقل قیمت کنونی هر کیلو چای ۳۰ هزار تومان و چای سرگل بهاره ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است.

حسنی اذعان داشت: بنابر آمار سه ماهه گمرک ۵ هزار و ۹۰۰ تن چای صادر و ۱۷ هزار تن وارد شده که میزان چای صادراتی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۱ درصد و چای وارداتی ۲۳ درصد رشد داشته است.

طبق آمار اعلامی سازمان چای از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده ۱۸ هزار تن‌چای خشک تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۴ درصد کاهش داشته است.

بنابر آمار گمرک در سه ماهه نخست سال ۸۰۰ تن‌چای با ارزش یک دلار و ۳۷ سنت به امارات متحده و ۷۸۰ تن با نرخ یک دلار و ۶۰ سنت به ترکیه صادر شده است و در مقابل ۲ هزار و ۴۷۰ تن با نرخ ۴ دلار و ۳ سنت از امارات متحده و ۱۱۰۰ تن با نرخ ۵ دلار و ۱۹ سنت از ترکیه وارد شده است.اقتصاد آنلاین