مازاد روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن تخم مرغ در کشور

  • 1401/05/11
  • 234 بازدید

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: بنابر آمار از مجموع عرضه روزانه تخم مرغ در سطح کشور ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن آن مازاد است که به بازارهای هدف باید صادر شود.

حمیدرضا کاشانی رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن بیان کرد: قیمت کنونی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۵ درصد کمتر از نرخ مصوب و ۴۰ درصد کمتر از قیمت واقعی است.

وی افزود: با توجه به افزایش مولفه های تولید، قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۵۲ هزار تومان است که معاونت امور دام با سازمان حمایت قرار است پس از بررسی نرخ را اصلاح کنند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن تصریح کرد: با توجه به عدم رقابت صادرکنندگان با رقبا در بازارهای هدف صادرات متوقف شده چرا که ترکیه به شدت مشوق صادراتی را افزایش داده است.

بررسی ها از سطح بازار نشان‌ می دهد که قیمت کنونی هر کیلو تخم مرغ در خرده فروشی ها ۳ تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان است، درحالی که نرخ مصوب هر شانه ۲ کیلویی برای مصرف کننده ۸۰ هزار تومان است.

بنابر آمار اعلام شده از اتحادیه مرغداران در تیر امسال حدود ۴ میلیون قطعه حذف شد که این میزان ۳۰ درصد بالاتر از حد استاندارد است، اما به واسطه جایگزینی مرغ های جوان تاثیر چندانی بر تولید ندارد.باشگاه خبرنگاران جوان