ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق رفع شد

  • 1401/05/24
  • 384 بازدید

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه این سازمان برنامه ریشه کنی ۵ بیماری مشترک انسان و دام را اجرا می کند، گفت: رفع منع صدور محصولات طیور پس از ۶ سال به عراق موجب رونق تولید خواهد شد.

 سید محمد آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی کشور، در دیدار با آیت الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه شهرستان قزوین پیشگیری، ریشه کنی، مبارزه و کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان را جز مأموریت‌های اصلی برشمرد و بیان کرد: اکنون ۱۷۰۰ عامل بیماری زای دامی در کشور وجود دارد که از این میان ۸۰۰ نوع بیماری بین انسان و دام مشترک است که سازمان را موظف می‌کند در راستای حفظ سرمایه دامی و ارتقا سلامت جامعه کوشا باشد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: پس از ۶ سال از امروز صادرات مرغ به عراق آغاز شده و با توجه به سبز بودن اوضاع بیماری در حوزه طیور هیچ نگرانی در این رابطه وجود ندارد.

وی وضعیت استراتژیک استان قزوین در تولید طیور، دام، شیر و تخم‌مرغ کشور را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: یکی از اولویت‌های اساسی سازمان دامپزشکی کشور در راستای حمایت از مصرف کنندگان کل کشور اهمیت و توجه به تولیدات استان قزوین بود که هر روز با رشد و توسعه همراه است.

مقام مسئول با اشاره به افزایش سرانه مصرف مرغ در دهک‌های پایین جامعه با حذف ارز ترجیحی گفت: جراحی اقتصادی دولت سیزدهم و حذف ارز ترجیحی باعث شد تا مصرف سرانه مرغ در دهک‌های بین یک تا چهار جامعه افزایش یابد.

وی اذعان داشت: سرانه مصرف مرغ تا قبل از حذف ارز ترجیحی برای دهک پایین جامعه ۱۲ کیلوگرم در سال بود، اما دهک هفتم تا دهم جامعه سالانه ۵۵ تا ۶۴ کیلوگرم مصرف داشت.

به گفته آقامیری، دولت با برداشتن ارز ترجیحی شکاف تبعیض و بهره‌مندی از رفاهیات و سلامت جامعه را کاهش داد و توانست در مصرف سرانه مرغ پنج‌ تا هفت برابر به نفع دهک‌های پایین جامعه گام بردارد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور خاطر نشان کرد: سالانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن مرغ در کشور تولید می‌شود و به طور متوسط سرانه مصرف مرغ برای هر یک نفر ۳۱ کیلوگرم در سال است.

 
سازمان دامپزشکی کشور