۸۵ درصد بازار کیوی روسیه از ایران تامین می شود

  • 1401/06/10
  • 174 بازدید

معاون امور باغبانی وزارت کشاورزی گفت: حجم صادرات محصولات سبزی، صیفی و میوه به روسیه در سال‌های اخیر افزایشی شده است. 85 درصد بازار کیوی روسیه در دست ایران است برای حفظ و پایداری این بازار تلاش‌های خوبی در حال انجام است.

 محمد مهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت کشاورزی، میزان تولید انواع مرکبات در کشور را حدود 5.5 میلیون تن عنوان کرد و افزود: از این عدد 3.5 میلیون تن آن پرتقال است؛ حدود 2 میلیون تن از پرتقال تولید شده در کشور در مازندران و استان‌های شمالی و بقیه آن در استان‌های جنوبی تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه سالیانه 250 هزار تن مرکبات صادر می‌شود، اظهارکرد: پیش‌بینی افزایش 300 هزار تنی تولید مرکبات در سال جاری دور از انتظار نیست و این احتمال وجود دارد که تولید مرکبات به 5 میلیون و 800 هزار تن خواهد رسید از این‌رو باید به دنبال تصاحب بازارهای جدید باشیم.

مقام مسئول، با اشاره به بالا بودن مراودات اقتصادی ایران و چین، عنوان کرد: وزارت کشاورزی به دنبال این مهم بود که مرکبات را به چین صادر کند از سوی دیگر چینی‌ها خواهان لیمو شیرین و پرتقال ایرانی هست و هم‌اکنون نیاز آنها برای این ارقام از شیلی وارد می‌کنند.

برومندی با بیان اینکه چین برای واردات محصولات غذایی پروتکل‌های بهداشتی زیادی را مد نظرقرار می‌دهد، اذعان کرد: چینی‌ها مراکز تولید و باغات ما را بازدید و کیفیت تولید را با آزمایشات متعدد سنجیدند و به صورت رسمی اعلام کردند که خواستار مرکبات ایران هستند.

به گفته وی؛ توافق اولیه برای صادرات 100 هزار تن مرکبات به چین انجام شده است.

معاون امور باغبانی وزارت کشاورزی از شناسنامه‌دار شدن باغات مرکبات خبر داد و گفت: باغات کیوی و کیوی ایران شناسنامه‌دار خواهند شد و به این محصول QR کد خواهیم داد در این شرایط امکان رصد کیفیت این محصولات وجود دارد.

برومندی در پاسخ به این پرسش که آیا مشکل صادرات کیوی به هندوستان حل شد، افزود: هندی‌ها ارزیابی‌های دقیقی از باغات ما داشتند و در نهایت منع صادرات کیوی به هندوستان رفع شد.

وی میزان تولید سالیانه کیوی را حدود 400 هزارتن دانست و گفت: این عدد از مجموعه 12 هزار باغات گیلان و مازندران به‌دست می‌آید.

معاون وزیر کشاورزی خاطر نشان کرد: ما به سمت برنامه‌ریزی قوی رفتیم و بسیاری از واحدهای گلخانه واحد کنترل کیفی دارند و روس‌ها اعتراف می‌کنند که کیفیت محصولات ایرانی نسبت به سایر کشورها مرغوب‌تر است.خبرگزاری ایلنا02632774346
پیغام گیر09912691152
پیغام گیر09912691152