اخذ عوارض صادرات در پیک برداشت گوجه فرنگی

  • 1401/07/12
  • 354 بازدید

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: اعلام یکباره عوارض صادرات گوجه فرنگی در پیک برداشت علاوه بر ایجاد خسارت به کشاورزان، بر قاچاق محصول نیز دامن می زند.

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی بیان کرد: مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در پیک تولید برای مصرف آب در بخش کشاورزی تصمیم می‌گیرند، در حالی که اتخاذ این تصمیمات برای سال آینده باید اجرا شود، در غیر این صورت تولید روی دست کشاورز باقی می‌ماند.

وی افزود: در شرایطی که محصول گوجه فرنگی روی بوته‌ها مانده، وزارت جهاد کشاورزی به یکباره عوارض صادراتی می‌گذارد، در حالی که این موضوع آسیب جدی به تولید و صادرات می‌زند.

مقام مسئول تصریح کرد: قاعده تجارت این نیست که به یکباره مسئولان صادرات را ممنوع کنند یا برای آن عوارض بگذارند چرا که دنیا معطل ما نمی‌ماند و محصول خود را از دیگر کشور‌ها تهیه می‌کند، لذا اتخاذ این تصمیمات  تنها تجارت را از بین می‌برد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اذعان داشت: با توجه به منابع آبی کشور، بنده هم مخالف تولیدات آب بر هستم، اما راه حل موضوع این نیست که امروز تعرفه اعلام، فردا اجرایی می‌شود. بلکه امروز باید اعلام شود که از ابتدای سال آینده چقدر تعرفه از محصولات اخذ می‌شود تا کشاورزان به سمت و سوی تولید دیگر محصولات سوق داده شوند.

نورانی گفت: وزارت جهاد تعرفه ۴ هزارتومانی به ازای صادرات هر کیلو گوجه فرنگی اتخاذ کرده است که اعلام یکباره آن به قاچاق دامن می‌زند، کمااینکه به رغم ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی به کشور‌های حوزه خلیج فارس، به وفور  محصول ایرانی آن سوی مرز‌ها وجود داشت.

بنابر ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی از اول مهر تا ۱۵ دی عوارض ۴ هزارتومانی به ازای صادرات هر کیلو گوجه فرنگی و از ابتدای بهمن تا پایان بهمن به ازای هر کیلو پیاز ۲ هزارتومان عوارض لحاظ شد.باشگاه خبرنگاران جوان