صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت آزاد شد

  • 1401/08/30
  • 318 بازدید

رئیس سازمان دامپزشکی از آزاد سازی صادرات مرغ و تخم مرغ به کویت خبر داد.

سید محمد آقامیری رئیس سازمان دامپزشکی، با بیان اینکه اخیرا تمام کشورهای همسایه ما درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان هستند، تصریح کرد: کشورهایی دیگر مانند انگلیس هم درگیر این بیماری هستند؛ به طوری که بیش از ۵۰ درصد مزارع مرغداری آنها درگیر شده و آنها مجبور شده‌اند مرغ ،تخم مرغ و محصولات طیوری را وارد کنند.

وی افزود: خوشبختانه ستاد ملی آنفولانزا از سه چهار ماه گذشته در سطح سازمان، استانها و شهرستانها رصد و پایش را انجام داده‌اند و تا به این لحظه هیچ گونه درگیری مرغداری‌ها با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان گزارش نشده است. در همین راستا کشورهایی که نیاز به محصولات طیوری دارند واردات این  نوع محصولات به کشورشان را  آزاد کرده‌اند.‌ کویت نیز اولین کشوری است که واردات محصولات طیور ایرانی را به کشورش آزاد کرده است.

مقام مسئول خاطر نشان کرد: در حال حاضر صادرات مرغ، تخم مرغ و جوجه به کویت آزاد شده است. سازمان دامپزشکی کویت به صراحت در نامه‌ای  به گمرک کویت اعلام کرده که با توجه به اینکه  کشور جمهوری اسلامی عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است مجاز است محصولات طیوری را وارد کند.

رئیس سازمان دامپزشکی اذعان داشت: وقتی درگیر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان می شویم ممنوعیت صادرات ایجاد می شود. اما از آنجایی که رصد پایش با قدرت و شدت انجام شده و حتی در تابستان که فصل این بیماری نیست نیز این رصد صورت گرفته خوشبختانه درگیری صورت نگرفته است.

وی در پایان گفت : ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن میزان تولید مرغ و بیش از ۳ میلیون تن نیز ظرفیت تولید داریم. متوسط مصرف کشور هم حدود ۳۰کیلوگرم است. اخیرا بعد از ۶ سال صادرات محصولات طیوری به عراق آزاد شده است. همچنین به ۷۴ کشور دنیا به صورت داوطلبانه اعلام آمادگی کردیم که حاضریم در همه حوزه های دامپزشکی با آنها همکاری کنیم.خبرگزاری ایسنا