توسعه فعالیت‌ های اقتصادی ایران و اندونزی در زمینه تجارت حلال

  • 1401/09/02
  • 271 بازدید

جمهوری‌اسلامی ایران و اندونزی فعالیت‌های اقتصادی خود را به‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ویژه در زمینه تجارت محصولات و کالاهای حلال توسعه می‌دهند.

 در دیدار هیات ایرانی حاضر در نشست هیات‌مدیره اسمیک با مسئولان موسسه ملی استاندارد اندونزی (BSN) و نماینده وزارت امور مذهبی آن کشور بر توسعه همکاری علمی و تخصصی و اجرایی‌کردن پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌نویس تفاهم‌نامه بین دو کشور با هدف توسعه فعالیت‌های اقتصادی بین دو کشور تاکید شد. 


در این دیدار سازمان ملی استاندارد ایران برای آموزش و توسعه استانداردسازی و انطباق‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری فی‌مابین، همچنین تبادل اولویت‌های دو کشور برای اعطای نشان حلال مورد‌ توجه قرار گرفت.


هفدهمین نشست مجمع‌ عمومی این موسسه بین‌المللی با حضور۴۳ عضو، روز سه‌شنبه (اول آذر) با دستور کار گزارش مالی اسمیک، تصویب کمک‌های الزامی سالانه کشورهای عضو به بودجه۲۰۲۳ SMIIC، خروجی‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فعالیت‌های شورا توسط روسای شورا، کمیته‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و سایر موارد اولویت‌دار آغاز به‌کار کرد. اسمیک تنها موسسه بین‌المللی مورد قبول ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) درباره تدوین استانداردهای مرتبط با موضوعات حلال و ایجاد زیر ساخت کیفی حلال کشورهای اسلامی است و سایر فعالیت‌های این موسسه نیز با هدف ارتقای توان فنی و تسهیل تجارت اعضا، دنبال می‌شود.


سازمان ملی استاندارد ایران نیز پس از تصویب قانون عضویت ایران در اسمیک توسط مجلس شورای‌ اسلامی در سال‌۱۳۹۴، به‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور رسمی در همه ارکان و فعالیت‌های این موسسه عضو بوده و فعالانه مشارکت داشته است.
دنیای اقتصاد