تولید فیلترهای قابل شارژ با خورشید برای حذف بو و آلاینده‌های محیطی

  • 1401/09/03
  • 153 بازدید

محققان کشور فیلترهایی را عرضه کردند که قادر به حذف بو و آلاینده‌های محیطی است و برای شارژ آن تنها کافی است فیلتر را در برابر نور خورشید نگه داشت.

فاطمه اسماعیلی از محققان این طرح، فیلترهای تصفیه هوا را از دستاوردهای فناورانه این شرکت دانست و عنوان کرد: این فیلترها بر اساس دو ماده تولید شده است که یکی از این مواد قادر است انواع آلاینده‌های هوا را جذب کند و ماده دوم موجود در این فیلتر، مواد آلاینده را تجزیه می‌کند.


وی با اشاره به نحوه عملکرد این فیلتر، اذعان داشت: نانو مواد به کار برده شده در این فیلتر، دارای خلل و فرج است که وقتی در معرض آلاینده‌ها قرار می‌گیرد، مواد آلاینده بر روی این خلل و فرج قرار می‌گیرند و از این طریق آلاینده‌های محیط را حذف می‌کند.


اسماعیلی، حذف بو را از دیگر قابلیت‌های این فیلتر نام برد و افزود: این فیلتر در صورتی که در محیطی مانند یخچال قرار گیرد، می‌تواند بو را از بین ببرد. استفاده در جا کفشی از دیگر کاربردهای این محصول به شمار می‌رود. و با بیان اینکه این فیلتر حاوی نانو مواد است، این مواد می‌تواند آلاینده‌ها را شناسایی و آنها را به آب و کربن تجزیه کند.


این محقق با بیان اینکه تاکنون ۱۵ هزار نمونه از این محصول تجاری‌ سازی شده است، تصریح کرد: این محصول دارای نمونه خارجی است که نمونه‌های خارجی آن تنها حاوی کربن اکتیو هستند، ولی محصول ما دارای نانو مواد با توانایی بالا در جذب آلاینده‌ها است، ضمن آنکه قیمت پایین‌تری نسبت به نمونه‌های خارجی دارد.


وی با اشاره به قابلیت حذف بو در این فیلتر، خاطر نشان کرد: بوها دارای شاخص‌هایی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به وجود گازهای آمونیاک و هیدروژن و غیره اشاره کرد و این فیلتر با شناسایی این عناصر، می‌تواند بوهای بد را از محیط حذف کند.


اسماعیلی، عمر مفید این فیلترها را ۶ تا ۸ ماه بیان کرد و افزود: در این مدت به منظور شارژ، می‌توان این فیلتر را در برابر نور خورشید نگه داشت تا بتوان از آن استفاده کرد.




خبر فارسی