صادرات چای ۴۱ درصد افزایش یافت

  • 1401/09/06
  • 426 بازدید

مدیراجرایی سندیکای کارخانه های شمال گفت: بنابر آمار در ۷ ماهه امسال ۲۰ هزار و ۶۰۰ تن چای صادر شد که نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

صادق حسنی مدیراجرایی سندیکای کارخانه های شمال اظهار کرد: بنابر آمار امسال ۱۱۶ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل بدلیل شرایط جوی ۱۸ درصد کاهش یافته است.


وی افزود: مجموع مطالبات پرداختی قدرالسهم دولت و کارخانه ها به چایکاران ۸۵ درصد است. و از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده حدود ۲۶ هزار و ۷۰۰ تن چای خشک تولید شد، درحالی که سال قبل این رقم ۳۱ هزار و ۵۰۰ تن بود.


حسنی اذعان داشت: بنابر آمار در ۷ ماهه گذشته ۵۴ هزار تن واردات داشتیم که نسبت به سال قبل ۴۰ درصد افزایش یافته است. همچنین ۲۰ هزار و ۶۰۰ تن صادرات داشتیم که نسبت به سال قبل رشد ۴۱ درصدی را نشان می دهد.


مقام مسئول، انجام عملیات به زراعی و به باغی را راهی برای افزایش عملکرد و کیفیت دانست و عنوان کرد: امسال ۲۰۰ میلیارد تومان از محل تبصره ۱۴، تحت عنوان عملیات به زراعی دیده بودند که متاسفانه تاکنون تخصیص پیدا نکرده است؛ بنابراین تا مادامی که عملیات به زراعی و به باغی و سیستم های آبیاری اجرا نشود، چشم تولیدکنندگان باید به آسمان باشد چرا که برداشت چای در هر ۴ چین نیازمند بارندگی های مناسب است‌.


 مدیراجرایی سندیکای کارخانه های شمال، قیمت هر کیلو چای برای مصرف کننده را از ۳۰ هزار تا ۲۰۰هزار تومان اعلام کرد و یادآور شد: چند درصد چای تولیدی مربوط به سرگل بهاره  است که با نرخ  ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان برای مصرف کننده عرضه می شود.


بنابر آمار سالانه ۶۰ تا ۷۰ هزار تن چای از طریق واردات تامین می شود.
خبرگزاری فارس