افتتاح نخستین آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون در قزوین

  • 1401/09/14
  • 94 بازدید

نخستین آزمایشگاه ارزیابی حسی روغن زیتون با حضور رئیس سازمان امور اراضی کشور در بخش طارم سفلی استان قزوین افتتاح شد.

این آزمایشگاه با ۳۰ میلیارد ریال اعتبار بخش خصوصی احداث شده و با راه اندازی این مرکز چهار فرصت شغلی به صورت مستقیم و ۲۰ فرصت شغلی غیرمستقیم فرآهم شده است.


در این مجموعه همچنین برای نخستین مرتبه در کشور، آموزشگاه شاخه زیتون با مجوز فنی و حرفه‌ای راه‌اندازی شده که از تولید تا فرآوری محصول زیتون را به مهارت جویان آموزش می‌دهند.


استان قزوین رتبه دوم تولید زیتون در کشور را داراست و هفت هزار و ۵۰۰ هکتار باغ بارور زیتون و ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار نیز باغ غیربارور در استان قزوین وجود دارد.


ارزیابی حسی روشی علمی است که غذا و سایر مواد را به گونه ای که با حواس پنجگانه بینایی، بویایی، چشایی و لامسه ادراک می شوند، مشاهده، اندازه گیری، بررسی، نتیجه گیری و تعبیر می کند.


در ارزیابی حسی مواد غذایی، مصرف کننده به جای دستگاه ها و ابزارهای اندازه گیری، از حواس پنجگانه خود به منظور رد یا قبول مواد غذایی استفاده می کند و این ارزیابی را ارگانولپتیک می گویند.


روغن زیتون با داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده و آنتی اکسیدان های فراوان به لحاظ کیفیت بهترین روغن در بین روغن های نباتی می باشد و حتی برخی آن را به علت خصوصیات فراوان کیفی در حد دارو برای سلامتی بشر می دانند و به همین دلیل شورای بین المللی زیتون جهت حفظ و بهبود خصوصیات کیفی آن تست های تجزیه شیمیایی را کافی ندانسته و تست ارگانولپتیک و یا حسی را نیز برای ارزیابی آن پیشنهاد داده است.
خبرگزاری فارس02632774346
پیغام گیر09912691152
پیغام گیر09912691152