پتانسیل صادرات یک میلیون تن مرغ در کشور

  • 1401/11/16
  • 280 بازدید

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با توجه به مازاد عرضه، رفع تعهدات ارزی باید حذف شود تا صادرکننده بتواند به صادرات ادامه دهد.

حبیب اسداله نژاد مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی بیان کرد: هم اکنون قیمت هرکیلو مرغ زنده ۳۲ تا ۳۵ هزارتومان است که کماکان کمتر از نرخ مصوب عرضه می شود.


وی افزود: گرچه بارها در جلسات به معاونت امور دام اعلام کردیم که میزان جوجه ریزی باید کمتر از ۱۲۰ میلیون قطعه باشد، اما واقعیت امر آن است که میزان جوجه ریزی بیش از ۱۲۰ میلیون قطعه خواهد بود که مازاد تولید ابتدا به تولیدکنندگان جوجه و سپس مرغداران گوشتی آسیب می زند.


مقام مسئول اذعان داشت: برآوردها حاکی از آن است که قیمت مرغ تا پایان سال کماکان کمتر از نرخ مصوب خواهد بود، اما چنانچه ایرادی که نسبت به جمع آوری خرید مرغ مازاد گرفته شده، بررسی کارشناسی شود قیمت مرغ به نرخ واقعی خود می رسد.


مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین وضعیت صادرات مرغ گفت: با توجه به آنکه ترکیه برای عراق و افغانستان، مرغ منجمد صادر می‌کند؛ بنابراین برای رقابت با رقبا، الزام تعهدات ارزی باید برداشته باشد تا صادرکننده بتواند صادرات انجام دهد. و علی رغم آنکه پتانسیل صادرات بالای یک‌ میلیون تن مرغ وجود دارد، اما هم اکنون امکان صادرات بیش از ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتن وجود ندارد.
باشگاه خبرنگاران جوان