هفته آینده پیاز ارزان می شود

  • 1401/12/10
  • 241 بازدید

معاون امور زراعت گفت: با توجه به محدودیت صادرات پیاز پیش بینی می شود که قیمت این محصول در هفته آینده کاهش یابد.

آقای علیرضا مهاجر در حاشیه اولین کنگره ملی مراکز جهاد کشاورزی با اشاره به دلایل گرانی پیاز در بازار افزود: ارزان بودن پیاز در سال گذشته منجر به کاهش کشت محصول از سوی کشاورزان شد و از طرفی به دلیل عدم ممنوعیت صادرات سبزی و صیفی و اختلاف قیمت ارز، بخشی از محصول تولید به خارج صادر شد که در نهایت منجر به نوسان و التهاب بازار پیاز در داخل شده است.


به گفته او، با توجه به محدودیت صادرات پیاز امیدواریم قیمت در این هفته کاهش یابد.


معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به وضعیت تولید گندم تصریح کرد: حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار اراضی زیرکشت گندم داریم که از این میزان حدود یک‌میلیون و ۹۵۰ هزارهکتار اراضی آبی و سه میلیون و ۹۵۰هزار هکتار نیز اراضی دیم است.


وی افزود: استان های شمالی و شمال غرب کشور مانند اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کرمانشاه،قزوین خشکسالی نسبت به سال های گذشته مواجه بودند. درحالیکه مابقی استان ها نیز نسبت به سال گذشته میزان بارش مشابه یا حتی بیشتری داشتند. و با توجه به اهمیت بارش های اردیبهشت،از الان نمی توان پیش بینی دقیقی راجع به تولید داشت. هرچند امسال شرایط بهتری نسبت به سال گذشته خواهیم داشت. 


مقام مسئول اذعان داشت: در زمینه علوفه و جو سطح زیر کشت مناسبی داریم. بیش از دو میلیون هکتار جو کشت شده که امیدواریم بخش زیادی از نیاز دام ها را تامین کند. و در خصوص محصولات چون چغندرقند، پنبه و بسیاری از دانه های روغنی نیز امیدواریم بتوانیم سطح زیرکشت مناسبی داشته باشیم چرا که به رغم تحریم‌های ظالمانه‌ای که با آن مواجه بودیم تدارک کود به اندازه کافی انجام شده است.


مهاجر به کشت قراردادی اشاره و بیان کرد: کشت قراردادی نیز شرایط خوبی را طی کرده است و بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی گندم تحت پوشش کشت قرار دادی قرار گرفته اند که امیدواریم در سال‌های آتی با اصلاح اجرای الگوی کشت شرایط بهتری ایجاد شود.


معاون امور زراعت یادآور شد: اعتقاد ما بر این است که  قیمت ارز کاهش می‌یابد و هم قیمت اقلام اساسی که مهم‌ترین نیاز روزانه مردم است کاهش پیدا خواهد کرد چرا که هیچ کمبودی در گوجه فرنگی، پیاز ، سیب زمینی و برنج نداریم. گرانی بستگی به مسائل دیگری دارد که در حوزه کاری ما نیست.


 
باشگاه خبرنگاران جوان