ایران جایگاه ششم تولید گوجه فرنگی در جهان

  • 1402/01/19
  • 446 بازدید

فائو می‌گوید، ایران تولیدی به میزان ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گوجه فرنگی را داشته و در جایگاه ششمین تولیدکننده بزرگ این محصول جای گرفته است.

یکی از اصلی‌ترین محصولاتی که در گلخانه‌های کشور کشت می‌شود گوجه فرنگی است؛ اگرچه نمی‌توان به صورت تفکیک شده اعلام کرد که چه میزان از تولید این محصول در فضای باز و چه میزان در گلخانه‌ها کشت می‌شود، اما به گفته کارشناسان باید توجه ویژه‌ای به این محصول کرد و در صورت فراهم بودن شرایط بخش بیشتری را زیرکشت گلخانه‌ای برد.


بر اساس جدیدترین داده‌های آماری که سازمان فائو درمورد تولید گوجه فرنگی کشور‌های مختلف ارائه داده در سال زراعی ۲۰۲۱- ۲۰۲۲ چین با تولید بیش از ۶۱ میلیون تن در جایگاه نخست قرار دارد و هند به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ گوجه فرنگی بیش از ۱۹ میلیون تن از این محصول را تولید و عرضه کرده است.


بر اساس داده‌های آماری فائو کشور‌های ایالات متحده با تولید حدود ۱۳ میلیون تن، ترکیه با تولید ۱۲ میلیون تن و مصر با تولید حدود ۷ میلیون تن در جایگاه سوم تا پنجم دنیا قرار دارند.


فائو می‌گوید در این مدت ایران تولیدی به میزان ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن از این محصول را داشته و در جایگاه ششمین تولید کننده بزرگ گوجه فرنگی جای گرفته، در حالی که داده‌های آماری فائو نشان می‌دهد در سال زراعی ۲۰۲۰- ۲۰۲۱ تولید ایران کمتر از ۴ میلیون تن بوده است و به این ترتیب حدود ۸۵ درصد رشد تولید در این حوزه رقم خورده است.
خبرگزاری صدا و سیما